Przymiarka i Pielęgnacja


 
Pierwsza przymiarka. Podczas  pierwszej przymiarki zadbaj o to, by nie pozostawić na skórze i  spodach śladów użytkowania. Mierz buty na miękkim podłożu (dywan) i unikaj  zginania  cholewki.  Na  początek  po  prostu oceń czy buty na długość i szerokość są dobre. Nie zginaj ich. To bardzo ważne, gdyż buty, KTÓRE NIE NOSZĄ ŚLADÓW UŻYTKOWANIA można bezproblemowo wymienić lub zwrócić.
 
Druga przymiarka. Jeżeli  już  jesteś  pewien, że but na długość i szerokość jest dobry, możesz  spokojnie  przejść  do  drugiego etapu przymiarki - zrób kilka swobodnych kroków i oceń czy buty dobrze trzymają się stopy. Nadal rób to na miękkim podłożu (dywan).
 
Dopasowanie obuwia do stopy. Jeżeli jesteś już pewien, że to Twoje buty, możesz zejść z dywanu, ale nie  wychodź  jeszcze  z  domu.  Twoje  stopy  i  nowe  buty muszą się "polubić". Oczywiście zdarza się, że buty wyciągnięte z pudełka pasują idealnie,   ale   zdarza  się również,  iż  indywidualne  anatomiczne preferencje stóp sprawiają,   że  zarówno  skóra cholewki,  jak  i korek wypełniający spód muszą się dopasować. Zanim osiągniemy optymalny  komfort  użytkowania może minąć trochę czasu, ale unikniemy cierpienia i pęcherzy   robiąc   to   etapami.  Po  przymiarkach i upewnieniu się, co do rozmiaru, załóż buty na 1h. Drugi raz załóż je na 2h, a następnie na 3h ... dzięki temu będziesz miał szansę stopniowo i bezboleśnie dopasować buty do swoich stóp. Chwilę później będziesz już mógł  nosić  swoje ulubione buty 24/7. Jeżeli, mimo wszystko odczuwasz jeszcze  dyskomfort  udaj się z butami do zakładu szewskiego, w którym fachowiec  za  pomocą  chemii  i  maszyn dopasuje buty do Twoich stóp. Ewentualnie  samodzielnie użyj środka, który pozwala na dopasowanie obuwia: Saphir Shoe-Eze.
 
Wilgoć. Skóra  nie  lubi  wilgoci.  Nowych butów nigdy nie zakładaj na deszcz. Zwłaszcza tych na skórzanych spodach. To bardzo ważne !!! W ogóle unikaj  przemoczenia  i  przepocenia  skórzanych butów. Jeżeli do tego dojdzie,  pamiętaj  by  suszyć wypełnione buty z  dala  od  źródeł ciepła, a po wysuszeniu odżywić przesuszoną skórę dobrym kremem.
 
Podeszwa skórzana. Podeszwy  skórzane są wyjątkowo efektowne i bardziej formalne, ale miej świadomość, że po dniu  użytkowania  ładne  już  nie  będą  i  jest to sprawa absolutnie normalna. Są w użytkowaniu  bardzo  komfortowe, zapewniają lepszą cyrkulację powietrza, ale pamiętaj, że w wilgotnych warunkach bywają wyjątkowo niebezpieczne (poślizg). Ponadto mokre  skórzane  krupony podeszwowe zużywają się zdecydowanie szybciej niż suche. Unikaj  wilgoci  w takich butach. Zwróć na to szczególną uwagę. Zwłaszcza na  początku używaj ich tylko w suche dni. Skóry garbowane roślinnie z czasem   stają   się   bardziej  odporne.  W sezonie jesienno-zimowym skórzane  spody  i szwy można dodatkowo zabezpieczyć minimalną ilością tłuszczu do skór (Dubbin). Skórzane spody można oczywiście  podzelować  lub  zabezpieczyć  metalowymi żabkami, albo zabezpieczać stosując kalosze (overshoes).  W  obuwiu  szytym  metodą  Goodyear  Welted spody po zużyciu można wymienić. Kiedy  czujesz, że skórzana podeszwa  jest  bardzo  miękka  i  ugina  się pod naciskiem kciuka, to prawdopodobnie moment, w którym należy ją wymienić lub przynajmniej zacząć o tym myśleć.
 
Podeszwa gumowa. Spody,  które  nie  zapewniają  właściwości  oddychających, ale będące zupełnie   wodoodporne   i  bardziej  trwałe  oraz  bezpieczniejsze  w wilgotnych warunkach. W  obuwiu  szytym  metodą  Goodyear  Welted można je również wymienić, kiedy się zupełnie zużyją.
 
Zakładanie i ściąganie butów. Zakładając  buty zawsze  poluzuj  sznurowadła  i użyj łyżki do butów. Ściągając  buty  zawsze  poluzuj  sznurowadła i unikaj zsuwania jednego buta  przy pomocy  drugiego  buta.  Dzięki  temu  nie doprowadzisz do uszkodzeń mechanicznych.
 
Rotacja obuwiem. Nie   należy  użytkować  tej samej pary obuwia przez 2 dni z rzędu. Po dniu   użytkowania   daj   butom  i  skórze  odpocząć, zakładając inną parę kolejnego dnia.
 
Przechowywanie obuwia. Nieużywane  buty  przechowuj  zawsze  w suchym pomieszczeniu z dala od źródeł ciepła. Buty trzymaj na dobrych, drewnianych prawidłach.
 
Pielęgnacja. Używaj  dobrych środków pielęgnujących. Podstawowy zestaw to Cleaner + krem +  pasta  woskowa.  Z  reguły  gruntowne  czyszczenie  wystarczy przeprowadzić   2-3  razy do roku. Odżywczy krem i pastę stosujemy w zależności  od  potrzeb,  sezonu  i  obserwacji. Z reguły 1-2 razy w miesiącu  wystarczy.  Unikaj  nadmiaru środków. Dobre środki są bardzo wydajne  i należy je aplikować w minimalnych ilościach. Krem stosujemy na  pracujących miejscach  cholewki,  a  pastę  woskową  na noskach i piętach.  Na  dobrych  skórach  nie stosujemy  środków  do  szybkiego połysku, które dają szybki efekt, ale są szkodliwe dla skór. WAŻNE: Przed właściwym zastosowaniem każdego środka do skór należy przeprowadzić próbę na niewidocznym skrawku, sprawdzając działanie produktu na kolor i strukturę skóry. Jeżeli efekt jest właściwy, można przystąpić do dalszych czynności.
 
Zagięcia na skórze. Skóra  jest  pięknym  i  naturalnym materiałem. W pracujących miejscach cholewki  tworzą  się  zagięcia i jest to sprawa absolutnie normalna, której  nie  da  się wyeliminować. To trzeba polubić! Efekt można minimalizować stosując prawidła i kremy natłuszczające.
 
Zamsz. O  zamszowe obuwie dbamy w nieco odmienny sposób. Podstawą pielęgnacji zamszu jest cleaner + szczoteczka do zamszu + renowator + protector.
 
Stosując   się  do  powyższych zasad sprawisz, że Twoje buty przetrwają  dziesięciolecia i staną się pamiątką rodzinną przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Więcej informacji na temat pielęgnacji butów znajdziesz na stronach:

 

Złoty standard Patine.pl

Darmowa dostawa

Dla zamówień powyżej
999 PLN na terenie Polski

Bezpłatna wymiana

Jeżeli rozmiar obuwia nie jest idealny,
pokryjemy koszt jednej wymiany na terenie Polski

30 dni na zwrot

Więcej czasu na zwrot
nieużywanego towaru