Przymiarka i Pielęgnacja

Przymiarka

Jak to robić pierwszy raz?

Zadbaj o to, by nie pozostawić na skórze i spodach śladów użytkowania.

Po pierwsze:

Mierz buty na miękkim podłożu (dywan) i unikaj zginania cholewki. Oceń czy buty na długość i szerokość są dobre, ale nie zginaj ich. To bardzo ważne, gdyż buty, KTÓRE NIE NOSZĄ ŚLADÓW UŻYTKOWANIA można bezproblemowo wymienić lub zwrócić. Butów ze śladami użytkowania nikt już nie zechce prawdopodobnie kupić!

Po drugie:

Jeżeli jesteś już pewien, że buty na długość i szerokość pasują, zrób kilka swobodnych kroków i oceń czy buty dobrze trzymają się stopy. Pozostań na miękkim podłożu (dywan/koc).

Etap dopasowania obuwia do stopy.

Jeżeli jesteś już pewien, że to Twoje buty, możesz zejść z dywanu, ale nie wychodź jeszcze z domu. Twoje stopy i nowe buty muszą się "polubić". Oczywiście zdarza się, że buty od razu pasują idealnie, ale bywa również tak, iż indywidualne anatomiczne preferencje stóp sprawią, że zarówno skóra cholewki, jak i korek wypełniający spód będą musiały się dopasować. Zanim osiągniesz optymalny komfort użytkowania może minąć trochę czasu, ale unikniesz pęcherzy robiąc to etapami.

Dłuższy kontakt

Po przymiarkach i upewnieniu się, co do rozmiaru, załóż buty na 1h. Kolejnym razem na 2h, a następnie na 3h... dzięki temu będziesz miał szansę stopniowo i bezboleśnie dopasować buty do swoich stóp. Teraz już prawdopodobnie będziesz mógł nosić swoje ulubione buty 24/7

Problemy?

Jeżeli pomimo powyższych wskazówek odczuwasz dyskomfort - udaj się z butami do zakładu szewskiego, w którym fachowiec za pomocą chemii i odpowiednich maszyn dopasuje buty do indywidualnej anatomii stóp. Można ewentualnie użyć środka pozwalającego dopasować obuwie samodzielnie - Saphir Shoe-Eze.

Uwaga na:

Wilgoć. Skóra jej nie znosi najlepiej. Pamiętaj, żeby nie zakładać nowych butów na deszczową pogodę. Zwłaszcza tych na skórzanych spodach. Unikaj przemoczenia i przepocenia skórzanych butów. Jeżeli do tego dojdzie, pamiętaj by suszyć je z daleka od źródeł ciepła, a po wysuszeniu warto odżywić przesuszoną skórę dobrym kremem. Naturalnie barwione skóry mogą czasem w początkowym okresie farbować. W takim przypadku warto używać ciemniejszych skarpet lub zastosować specjalny preparat o nazwie Color-Stop. Chroń buty przed uszkodzeniami mechanicznymi, chroń buty przed przemoczeniem oraz solą pośniegową, która może uszkodzić skórę. Na bardzo ciężkie i ekstremalne warunki nie zakładaj butów eleganckich. W takim przypadku postaw na wodoodporne obuwie outdoorowe.

Jaką podeszwę wybrać?

Podeszwa skórzana.

Jest wyjątkowo efektowna i bardziej formalna, ale już po dniu użytkowania przestanie być taka ładna. Podeszwy tego typu są bardzo komfortowe w użytkowaniu, zapewniają lepszą cyrkulację powietrza, ale w wilgotnych warunkach bywają wyjątkowo niebezpieczne (poślizg). Ponadto mokre skórzane krupony podeszwowe zużywają się zdecydowanie szybciej niż suche. Jeszcze bardziej unikaj wilgoci w takich butach. Skóry garbowane roślinnie z czasem stają się bardziej odporne, dlatego na początku trzeba wystrzegać się wilgoci szczególnie. W sezonie jesienno-zimowym skórzane spody i szwy można dodatkowo zabezpieczyć minimalną ilością tłuszczu do skór. Skórzane spody można oczywiście podzelować lub zabezpieczyć metalowymi żabkami. Można je również zabezpieczać stosując specjalne kalosze (overshoes). W obuwiu szytym metodą Goodyear Welted spody po zużyciu można wymienić. Kiedy czujesz, że skórzana podeszwa jest bardzo miękka i ugina się pod naciskiem kciuka, to prawdopodobnie moment, w którym należy ją wymienić lub przynajmniej zacząć o tym myśleć.

Podeszwa gumowa.

Gumowe spody nie zapewniają właściwości oddychających, ale są całkowicie wodoodporne i trwalsze od skórzanych, a także bezpieczniejsze w wilgotnych warunkach. Według wielu jedyne słuszne rozwiązanie dla butów jesienno-zimowych. W obuwiu szytym metodą Goodyear Welted zużyte spody gumowe również można wymienić.

Noszenie, zakładanie i ściąganie butów.

Dokładne zasznurowanie obuwia w trakcie eksploatacji zapobiega otarciom stóp oraz przedwczesnemu zużyciu oraz wytarciu podszewek. Zakładając buty zawsze poluzuj najpierw sznurowadła i użyj łyżki do butów. Zdejmując buty koniecznie poluzuj sznurowadła i absolutnie nie zsuwaj jednego buta przy pomocy drugiego buta. To uchroni Cię przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Rotacja obuwiem.

Nie należy użytkować tej samej pary obuwia przez 2 dni z rzędu. Po dniu użytkowania daj butom i skórze odpocząć, zakładając inną parę kolejnego dnia.

Przechowywanie.

Nieużywane buty przechowuj zawsze w suchym pomieszczeniu z dala od źródeł ciepła. Trzymaj je na dobrych, drewnianych prawidłach. Fantastycznie pachnące drewno cedrowe dla miłośnika obuwia prawdopodobnie będzie pierwszym wyborem!

Jak dbać o buty?

Używaj dobrych środków pielęgnujących. Podstawowy zestaw do SKÓR LICOWYCH to Cleaner + Krem + Pasta woskowa. Gruntowne czyszczenie wystarczy przeprowadzić tylko 2-3 razy do roku, a odżywczy krem i pastę należy stosować w zależności od potrzeb, sezonu i obserwacji (1-2 razy w miesiącu z reguły wystarczy). Unikaj nadmiaru środków. Dobre preparaty są bardzo wydajne i aplikuje się je w minimalnych ilościach. Krem nakładamy tylko na pracujące miejsca cholewki, natomiast pastę woskową na noski i pięty. Przy dobrych skórach nie musimy stosować żadnych środków do szybkiego połysku - dają szybki efekt, ale są szkodliwe dla skóry. WAŻNE: Przed właściwym zastosowaniem każdego środka należy przeprowadzić próbę na niewidocznym skrawku, sprawdzając działanie produktu na kolor i strukturę skóry. Jeżeli efekt jest właściwy, można przystąpić do dalszych czynności.

Zamsz.

O zamszowe obuwie dbamy trochę inaczej. Podstawą pielęgnacji zamszu jest Suede Cleaner + Szczoteczka do zamszu + Protector. Po 1-2 sezonach może przydać się również renowator do regeneracji koloru skóry.

Polub zagięcia na skórze.

Skóra jest pięknym i naturalnym materiałem. W pracujących miejscach cholewki tworzą się zagięcia i jest to absolutnie normalne, nie da się wyeliminować tego efektu. Chcąc użytkować buty z prawdziwej skóry wypada to po prostu polubić! Efekt można minimalizować stosując prawidła i kremy natłuszczające.

Jeśli zastosujesz nasze wskazówki =>

... prawdopodobnie sprawisz, że Twoje buty przetrwają dziesięciolecia i staną się pamiątką rodzinną przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

a więcej informacji na temat pielęgnacji obuwia znajdziesz na stronach:
pastadobutow.pl
blog.multirenowacja.pl