Goodyear Welted

GOODYEAR WELTED, CZYLI BUTY SZYTE RAMOWO

Goodyear Welted (w skórcie GYW) to ciesząca się długą tradycją i uznaniem, wymagająca metoda szycia butów, która utożsamiana jest z najwyższą jakością, optymalnym komfortem oraz wyjątkową trwałością. Polskojęzyczne źródła w kontekście GYW mówią o butach szytych metodą pasową lub metodą ramową. W każdym przypadku chodzi o tę samą konstrukcję buta opartą na tradycyjnym rzemieślniczym procesie polegającym na połączeniu cholewki z podeszwą w sposób pośredni za pomocą ramy (pasa). Metoda szycia, w której do pasa (ang. welt) osobnymi szwami przyszywa się zarówno cholewkę, jak i podeszwę (unikając bezpośredniego łączenia 2 kluczowych elementów). Tego typu konstrukcja posiada tak wiele zalet, że mimo skomplikowanego i kosztownego procesu wymagającego kunsztu, najlepsze obuwnicze marki pozostają jej wierne. Goodyear Welted to od wielu lat niezmiennie synonim luksusu, komfortu oraz jakości. 

 

GOODYEAR WELTED TO WYSOKA JAKOŚĆ I KOMFORT UŻYTKOWANIA

Buty Goodyear Welted uszyte z dobrych jakościowo skór i w zgodzie ze sztuką, z pełnym zadowoleniem mogą być eksploatowane przez kilkadziesiąt lat. Ze względu na to, że klasyczne modele nie ulegają modom i zawsze zachowują swoje walory często przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Użycie wysokiej jakości skór i komponentów to przy metodzie GYW właściwie konieczność. Jest ona na tyle kosztowna i skomplikowana, że kiepskiej jakości elementy mogą w efekcie zniweczyć ogrom pracy włożony w uszycie pary butów. Użycie pasa łączącego cholewkę z podeszwą wymusza stworzenie stosunkowo szerokiego otoku, który lepiej chroni cholewkę przed uszkodzeniami. Taka konstrukcja sprawia również, że wilgoć ma utrudniony kontakt ze skórą cholewki przez co odporność na warunki atmosferyczne butów szytych metodą GYW będzie z reguły większa niż przy butach klejonych. W butach szytych metodą pasową na wysoki komfort użytkowania wpływa również mielony korek lokowany między podeszwą, a podpodeszwą. Dzięki temu buty w trakcie eksploatacji potrafią się optymalnie dopasować do anatomii stóp użytkownika.

 

GOODYEAR WELTED TO ŁATWE NAPRAWY I ZAWSZE DOBRY WYGLĄD

Łatwa wymiana podeszw w butach Goodyear Welted to jedna z największych zalet, którą ciężko przecenić. Dobre buty z czasem wpisują się w naszą historię, wiążą ze wspomnieniami i w naturalny sposób nabierają wartości sentymentalnej. Zadbane pary butów GYW nigdy nie wyglądają na znoszone, a z wiekiem potrafią prezentować się coraz lepiej, nabierając szlachetnej patyny. Pielęgnowane cholewki wykonane z dobrych skór potrafią przetrwać dekady, ale nawet najlepsze spody nieustannie narażone na kontakt z twardym podłożem i ostrymi krawędziami prędzej czy później ulegają zużyciu lub uszkodzeniu. Dzięki temu, że podeszwy w butach szytych ramowo nie są bezpośrednio zszyte z cholewką (a z pasem) ich wymiana nie jest dla fachowca wielkim problemem. Większość uznanych manufaktur posiada w swojej ofercie usługę wymiany spodów. Dobre warsztaty szewskie również sobie z nią poradzą. Dzięki temu zawsze możemy wyglądać dobrze i spokojnie możemy pielęgnować swój sentyment do butów Goodyear Welted przez kolejne lata. Ramowa metoda szycia nie jest przypisana do konkretnej kategorii obuwniczej - GYW to Oxfordy, Brogsy, Monki, Loafersy, Trzewiki ... każdy może wyglądać świetnie i każdy może doświadczyć jakości oferowanej przez tę wyjątkową metodę szycia!

 

Konstrukcja Goodyear Welted