YANKO kolory skór

Buty YANKO szyte są z kilku rodzajów najwyższych jakościowo skór cielęcych w różnych odcieniach oraz z Cordovanu (Horween Shell Cordovan ).

O ile skóra Shell Cordovan oferowana jest zazwyczaj dosłownie w kilku odcieniach, a sprzedaje się przede wszystkim w najpiękniejszym. legendarnym kolorze oxblood #8, to ze skórami cielęcymi jest już nieco trudniej.

yanko_mix_800

Trzewiki Yanko wykonane z następujących skór (od lewej): 1 – Yes Blue, 2 – Boxcalf Negro, 3 – Cambridge Cuero, 4 – Boxcalf Niger, 5 – Horween Shell Cordovan Oxblood #8


Skóry nie zawsze wyglądają tak samo
Nawet na żywo – inaczej prezentuje się skóra w ciemnym pomieszczeniu, inaczej w profesjonalnie oświetlonej witrynie sklepowej, a jeszcze inaczej w świetle dziennym … rozróżniać można dalej: na rodzaje oświetleń sztucznych i światło dzienne o różnych porach roku oraz różnych porach dnia :) Jednak nie chodzi tu o elaborat na temat światła – najważniejsze, by świadomy klient wiedział, że efekt wizualny i postrzeganie dane koloru w różnych okolicznościach może się zmieniać.

Skoro tak, to jeszcze trudniej oddać właściwy odcień skóry za pomocą fotografii cyfrowej. Można śmiało postawić tezę, że wierne odwzorowanie kolorów na monitorze jest niemożliwe. Zbyt wiele zmiennych – klasa sprzętu, umiejętności fotografa, rodzaj oświetlenia … ale najważniejsze to chyba jednak indywidualne ustawienie monitora. Każdy z nas posiada inny monitor, mamy różne preferencje, w różny sposób ustawiamy kontrasty, jasności i inne detale. To co u jednego jest bliskie ideału, u drugiego może prezentować się zupełnie inaczej. Dlatego warto wziąć pod uwagę, że po otwarciu pudełka odcień butów może się nieco różnić od tego, który widzieliśmy na monitorze. W przypadku najlepszych jakościowo skór jest to jednak w 99% miłe zaskoczenie, bo buty na żywo prezentują się znacznie lepiej!

Przez wzgląd na powyższe, postaramy się w tym wpisie pokazać kolory skór i poszczególne modele YANKO w różnych ujęciach, w różnych okolicznościach, robione różnym sprzętem … tak, byście dany kolor mieli okazję zobaczyć w estetycznie innych odsłonach. Mamy nadzieję, że będzie to dobra pomoc przy wyborze modelu, oraz koloru skóry Twoich pierwszych, drugich … kolejnych YANKO :)

Z sezonu na sezon wybór się zmienia – najczęściej skór przybywa, także trudno o uniwersalność wpisu, ale na pewno będzie dobrym drogowskazem na kilka najbliższych sezonów. Nie wszystkie aktualne rodzaje skór mamy na próbnikach i fotografiach nadających się do publikacji, zatem na początek próbniki.

SKÓRY YANKO
skory_yanko skory_yanko_pdf_duża_wersja_8mb

W próbnikach brakuje kilku skór, jak chociażby Shell Cordovan czy Yes Blue.

Buty nowe, a buty po użyciu kremów i past
Dobrej jakości buty wyciągnięte z pudełka zazwyczaj prezentują się zjawiskowo – to istne dzieło sztuki!. Mógłbyś je podziwiać bez końca. Miej jednak świadomość, że nowe obuwie nie zawsze jest dobrze przygotowane do eksploatacji i nie zawsze jest to estetyczne optimum.

Dla miłośników obuwia pierwsza przymiarka to jeden z najbardziej ekscytujących momentów. Buty leżą idealnie, prezentują się dobrze … ale doświadczeni użytkownicy wiedzą, że nie są to zazwyczaj buty przygotowane do pierwszego wyjścia na zewnątrz.

Poza nielicznymi przypadkami z najwyższych półek, większość nawet wysokiej klasy butów, opuszcza fabrykę bez ostatecznego przygotowania ich na warunki zewnętrzne. Skóra prezentuje się pięknie, ale jest podatna na wilgoć, odbarwienia i uszkodzenia. Powód takiego stanu rzeczy jest dość banalny – nie ma sposobu na “uprzemysłowienie”, zautomatyzowanie procesu polerowania na najwyższym poziomie. Ten etap to tylko i wyłącznie ręczna i dość pracochłonna robota. Jest kilka najbardziej uznanych marek oraz pracowni, w których doświadczeni Rzemieślnicy przed odebraniem obuwia przez klienta, z największą precyzją aplikują wysokiej jakości kremy oraz woski w trosce o absolutnie najwyższą jakość obsługi. W większości przypadków, jest to jednak sprawa, którą powinniśmy zająć się sami zaraz po przymiarce, a przed pierwszym wyjściem na zewnątrz.

Kiedy otwierasz pudełko z nową parą dobrej jakości butów,  ich skóra najprawdopodobniej nie jest wykończona woskami, co czyni ją bardzo delikatną i podatną na uszkodzenia, dlatego warto o nią zadbać.

Pielęgnacja skóry polegająca na aplikacji odpowiednich kremów oraz past woskowych pozwala nam na osiągnięcie estetycznych szczytów, co sprawia, iż buty prezentują się inaczej niż te na studyjnych fotografiach lub te niedawno wyciągnięte z pudełka :) Miękka patyna, pół-połysk, a przede wszystkim Mirror Shine – to zupełnie zmienia perspektywę.

Poszczególne rodzaje i kolory skór na przykładach

 • BOXCALF BLACK
 •  BOXCALF NIGER
 • CAMBRIDGE NIGER


 •  CAMBRIDGE CUERO
 • CAMBRIDGE BURDEOS (BURGUNDY)


 •  YES CUERO

 

 •  YES MIDLE BROWN C609


 • YES BLUE

 

 •  NATURAL PATINE (skóra niewykończona do malowania / patynowania)


  Po malowaniu / patynowaniu buty mogą wyglądać na przykład tak:


 •  SHELL CORDOVAN HORWEEN OXBLOOD #8
 •  RÓŻNE KOLORY SKÓR W RÓŻNYCH UJĘCIACH

Mamy nadzieję, że powyższe zestawienie ułatwi Państwu optymalny wybór.

We wpisie wykorzystano fotografie pochodzące z następujących źródeł:
http://patine.pl
http://milerszyje.pl
http://mrvintage.pl
http://www.szarmant.pl
http://www.wdrugiejskorze.pl
http://forum.butwbutonierce.pl

 

Piszemy o najlepszych markach

Yanko Saphir Saphir Patine Yanko elco germany Hanger Project