Krawat, który zrobi wrażenie i coś o Tobie powie

Krawat … wróć! DOBRY KRAWAT pod szyją eleganckiego mężczyzny to wyraźny przekaz, nie tylko dla płci pięknej. Zastanówmy się co i w jaki sposób można wyrazić za pomocą rodzaju i koloru tkaniny, wzoru, sposobu wiązania oraz całej stylizacji, której istotną częścią jest ten charakterystyczny męski dodatek.

O czym świadczy sam krawat

Sam fakt, że tam jest to też informacja – prawdopodobnie facet się stara (zależy mu), zadał sobie trud (nie idzie na łatwiznę), ma świadomość (myśli), ma zasady (poukładany), ceni sobie styl (ma klasę), dba o siebie (to pewnie potrafi zadbać i o mnie), dba o swój wizerunek (zadba o dobry wizerunek mojej firmy) … mniej lub bardziej świadomie takie komunikaty możemy wysyłać w świat za pomocą krawata. Taki przekaz może, ale nie musi być dominujący, bo przy odrobinie złej woli krawatem można wyrządzić sobie/komuś również krzywdę. Jednak bez wątpienia dużo częściej przy jego pomocy wzmocnimy swój wizerunek i swoją pozycję niż odwrotnie. Krawat prędzej pomoże niż zaszkodzi, dlatego warto mieć choćby małą kolekcję do dyspozycji.

Krawat Grenadine Fina
Ręcznie szyty krawat z grenadyny

Krawat w dobrej cenie

Cena krawata zawiązanego pod szyją mówi dokładnie NIC, bo nie jest widoczna, a gentlemani o pieniądzach przecież nie będą rozmawiać. W sklepach zdarzają się absurdalnie drogie krawaty z poliestru, a jednocześnie tuż obok można nabyć piękny krawat z dobrego jedwabiu w całkiem rozsądnej cenie. Żeby nie było zbyt łatwo trzeba uczciwie przyznać, że również zdjęcia potrafią skutecznie wprowadzić w błąd. Dobry fotograf podoła wyzwaniu i pokaże kiepski krawat w taki sposób, by prezentował się zjawiskowo. W tym samym czasie amator – absolutnie doskonały krawat pokaże w takim świetle, że estetę zęby rozbolą. To, co w krawatach najistotniejsze, rzadko da się pokazać na zdjęciach. Dlatego tak ważne jest zaufanie do marki, która poniżej pewnego poziomu zwyczajnie nie schodzi.

Co powie tkanina, z której wykonano krawat

I tu dochodzimy do sedna, bo niewątpliwie jakość materiałów ma zawsze bardzo istotne znaczenie dla każdego produktu i jego odbioru. Za najlepsze i najbardziej eleganckie uchodzą krawaty uszyte z czystego jedwabiu. Za doskonałe, ale jednak casualowe uznaje się krawaty wełniane. W tym miejscu warto zaznaczyć, że najlepsze surowce są bardzo kosztowne, dlatego w przypadku krawatów metki czytamy z “kluczem”. “100% Silk” nie musi wcale oznaczać, że krawat faktycznie wykonany jest w całości z jedwabiu, bo ta informacja odnosi się do jego zewnętrznej części. Nawet w najlepszych ręcznie szytych krawatach podszewka może być wykonana z innego materiału. Utarło się, że producenci nie uwzględniają na krawatowej metce rodzaju materiału, z którego wykonali podszewkę, bo w znikomym stopniu stanowi ona o jakości samego produktu.

Krawat z jedwabiu
Włoski jedwab w pełnej okazałości

Podotykaj

Najrozsądniej zaufać swoim zmysłom, detalom i marce. Jeżeli tkanina jest w dotyku przyjemna, ładnie się układa, nie gniecie się nadmiernie, krawat jest starannie odszyty, a marka budzi zaufanie – jest spora szansa na produkt wysokiej jakości, który zrobi wrażenie i posłuży nie tylko Tobie i Twoim dzieciom – również wnuki i prawnuki docenią jego wartość.

Wysokiej jakości krawaty i poszetki
Nowa kolekcja krawatów PATINE, poszetki PATINE i buty TLB

Krawat Self-Tipped

Mimo wszystko, jeżeli w opisie krawata widzimy oznaczenie SELF-TIPPED to bardzo dobry znak, bo to sygnał, iż podszewkę wykonano z tej samej tkaniny co sam krawat. Wymaga to oczywiście większej ilości kosztownego materiału, co przekłada się na cenę. Jest to jednak smaczek, obok którego koneserzy nie potrafią przejść obojętnie.

Ręcznie szyty krawat

Czy powie coś wypełnienie krawata

Nie powie nic, bo wypełnienia nie widać? Duży błąd! Wbrew pozorom – wypełnienie widać, bo to ono w dużej mierze decyduje o tym, jak krawat się wiąże, jak krawat się układa i jak prezentuje się węzeł. Bez dobrej jakości wypełnienia bardzo ciężko o łatwe i dobrze prezentujące się wiązanie. Wypełnienie wpływa na łatwość osiągnięcia legendarnej “łezki” pod węzłem. Ten niepozorny detal potrafi być celem najwyższym i źródłem zachwytu. W dobrych krawatach do tego celu najczęściej stosuje się wełnę. Czasem z dodatkową warstwą wypełnienia wykonanego z wysokogatunkowej bawełny. Co zatem mówi wypełnienie? Dobre wypełnienie pod szyją zręcznego gentlemana, mówi: “Patrz na mnie i krzycz WOW!”

Krawaty z włoskiego jedwabiu
Krawaty z włoskiego jedwabiu z wełnianym wypełnieniem

Krawaty HAND MADE

Krawatowa ręczna robota, to również temat, który wymaga choćby krótkiego omówienia. Krawat najczęściej szyje się z 3 elementów, które zszywane są maszynowo. Tak czynią nawet najlepsze marki. Krawaty HAND MADE lub krawaty HANDFINISHED mogą w pełnym lub ograniczonym zakresie spełniać następujące warunki:

  • W ekskluzywnych ofertach krawaty są ręcznie wykrajane (one by one) i ręcznie składane
  • Główny, środkowy, wewnętrzny szew (slip-stitch) może być wykonany ręcznie (co ciekawe, istnieją maszyny, które całkiem zgrabnie potrafią imitować ręczne szycie i są producenci, którzy otwarcie przyznają się do ich stosowania)
  • Szlufki oraz loga mogą być przyszywane ręcznie
  • Rygielki mogą być szyte ręcznie
Krawat z grenadyny
Grenadine Grossa Tie / 100% Silk / Self-Tipped

Jedwabna magia

Od wieków jesteśmy szczerze zakochani w jedwabiu, gdyż zawsze pociągało nas to co piękne, delikatne, przyjemne w dotyku, trudnoosiągalne i kosztowne. Jeżeli dziś jesteś w stanie stwierdzić, że jedwabny krawat z wysokiej półki jest drogi, nie chcesz wiedzieć jaką wartość stanowił jedwab niegdyś. Chiński jedwab zanim trafił na dwory musiał przejść daleką drogę, a tajemnica jego pozyskiwania była pilnie strzeżona. Również dziś najlepszy jedwab jest bardzo kosztowny. Umówmy się jednak, że teraz w Europie nie tylko koronowane głowy mogą sobie pozwolić na bardzo dobrej jakości jedwabny krawat.

Krawaty i ich wzory oraz kolory

Kolory oraz wzory krawatów determinują ich zastosowanie i stopień formalności. Krawaty jednolite oraz krawaty w drobne i regularne wzory będą “mówiły” językiem formalnym i eleganckim. Krawaty klubowe (w pasy) świetnie odnajdują się w stylizacjach biznesowych. Budują one silny i poważny wizerunek, co z chęcią wykorzystują i biznesmeni, i politycy. Krawat w kropki czy grochy to również klasyka gatunku. Im mniejsze kropki, tym bardziej eleganckie. Im większe, tym bardziej swobodne.

Mniej stonowane, żywe kolory oraz większe i bardziej fantazyjne wzory będą posługiwały się dość swobodnym językiem i świetnie odnajdą się w luźniejszych stylizacjach. Dobierając krawat na dany dzień, powinieneś mieć tego świadomość. Dobrze, kiedy krawat współgra z całym zestawem tworząc pewną całość. Możliwości masz mnóstwo. Najczęściej dobieramy krawat kontrastujący kolorem z koszulą, a nawiązujący do poszetki. I absolutnie nie chodzi tu o dokładnie ten sam wzór obu dodatków! Przez nawiązanie kolorystyczne, rozumiemy dobranie takiej poszetki, by na przykład jej fioletowe kropki przypominały odcień, który dostrzec można na krawacie. To prosta zasada, której stosowanie może Cię bardzo pozytywnie zaskoczyć. Więcej o poszetkach we wpisie: Poszetka z ręcznie rolowanymi brzegami.

Podsumowanie

Dobry krawat może zrobić wrażenie doskonałe, bardzo dobre lub dobre. Musiałbyś mieć wiele złej woli, by zrobić nim wrażenie średnie, kiepskie lub złe. Tylko od Ciebie zależy, na którą opcję postawisz. Tak czy inaczej – dobrze mieć wybór, bo jego brak zupełnie zmienia optykę.

Zapraszamy
patine.pl

Piszemy o najlepszych markach

Yanko Saphir Saphir Patine Yanko elco germany Hanger Project