Jak dbać o portfel?

W związku z obecnością portfeli EXOXE w naszej ofercie i Waszymi pytaniami o ich pielęgnację, o odpowiedź poprosiliśmy Twórcę marki! Wpis gościnny człowieka, który o skórach (nie tylko egzotycznych) wie niemal wszystko!

exoxe2Pytanie tytułowe może się wydawać dziwne. Dbać? Ja dbam o buty, ale o portfel? Może w sensie kontrolowania budżetu?

No właśnie, jak z tym jest? Zapewne różnie. Prawdopodobnie nikt nie prowadzi badań odnoszących się do pielęgnacji butów, tym bardziej portfeli. W przyszłości można pokusić się o przeprowadzenie ankiety wśród czytelników blogów. Tymczasem nie pozostaje nic innego oprócz obserwacji.

exoxe4Buty na stopach widać. Są czyste, wypastowane lub zaniedbane, brudne. Portfel nie jest eksponowany tak bezpośrednio jak buty, jest rzeczą bardziej osobistą. Dlatego dbajmy o niego chociażby dla własnej przyjemności! Ale uwaga moi drodzy – dalsza część felietonu odnosi się do pielęgnacji portfeli skórzanych. Zapraszam zatem posiadających takowe. A z resztą, nieposiadających także :)

exoxe10Przy okazji podzielę się z Wami przygodą, która wiele mnie nauczyła i miała wkład w powstanie marki EXOXE. Wiele lat temu kupiłem męski portfel bardzo znanej w Polsce marki oferującej głównie damskie torebki. Byłem wówczas nieświadomym zagrożeń konsumentem. Ponieważ portfel był drogi, z ówczesnej perspektywy, nie był portfelem pierwszego wyboru, na co dzień. Cieszyłem się nim okazjonalnie, chuchałem, dmuchałem – wiecie jak to jest z nowymi gadżetami. Po jakimś czasie do kompletu dokupiłem, też odpowiednio “kosztowną” i z tej samej skóry, torbę weekendową. Raz się żyje! Niestety moją radość zgasiły dwie niezależne wizyty, u szewca i kaletnika. Obaj rzemieślnicy stwierdzili unisono, przy 99% pewności, że moja torba nie jest ze skóry! Jak to? Nie dałem im wiary. Przecież przy cenie torby 1000+ jest to niemożliwe! A jednak. Po głębszym dochodzeniu, również przy udziale kolegów z Multirenowacji, okazało się, że to za co zapłaciłem jest skórą, ale tylko w myśl paragrafów ustawy! Normalny człowiek nie uznałby dwoiny ze sztucznym licem za skórę. Dwoiny powlekanej, czyli dolnej warstwy skóry, pozostałej po odcięciu górnej warstwy z licem, pokrytej cieniutką warstwą poliuretanu. Innymi słowy zostałem wrobiony w tzw. bycast, czyli jeden z materiałów, którego użycie w prawdziwym kaletnictwie jest uważane za przestępstwo. Bez mała odpowiednik poliestrowej koszuli!. Prawo obowiązuje i skórzany odpad po pokryciu warstwą plastiku o odpowiednich parametrach staje się “skórą”. Sprzedawcy w sklepach często nie wiedzą o takim stanie rzeczy i nieświadomie dezinformują klienta.

exoxe5Wracając do portfeli. Prawdziwa pielęgnacja i radość z używania tylko z portfela z naturalnej, licowej skóry. Dbanie o portfel jest mniej oczywiste niż dbanie o buty. Ale tu i tam mamy do czynienia ze skórą. Co więcej, z portfelem mamy bezpośredni kontakt, wyjmując go kilka razy w ciągu dnia. Portfel brudzi się z czasem od dotykania dłońmi oraz od banknotów przechodzących z rąk do rąk, poprzez nasz portfel. Dlatego poświęćmy, raz na kwartał, kilka minut na konserwowanie portfela kremami do skór (nigdy pastą!). Najłatwiej konserwuje się i czyści portfele posiadające wszystkie narażone na zabrudzenia elementy, kiedy są one wykonane ze skóry. Mam na myśli nie tylko wewnętrzną cześć portfela, ale również głębiej ukryte podszewki bilonówki i przestrzeni na banknoty. Portfele ze skórzanymi podszewkami czyści się o wiele łatwiej. Są też bardziej trwałe i eleganckie. Nie bez przyczyny skórzane podszewki stosowane są w portfelach z najwyższej półki.

exoxe11Dbając o portfel pamiętajmy o zasadzie znanej z pielęgnacji butów, że przemoczoną nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności skórę suszymy z temperaturze pokojowej, nigdy na kaloryferze! Nie przeładowujemy portfela zawartością ponad normę. Skóra, co prawda jest elastyczna i można w jednej przegrodzie (z czasem) zmieścić dwie karty kredytowe, ale należy zachować rozsądek. Inaczej nasz portfel stanie się wielorybem! Pamiętajmy również o tym, aby nie nosić portfela w towarzystwie ostrych, kanciastych przedmiotów (np. z kluczami w aktówce). Maskowanie rys na portfelu – możliwe w przypadku butów tzw. szpachlami – jest niewykonalne. Jeszcze gorzej, jeżeli skóra, z której wykonano portfel była w garbarni malowana powierzchniowo – wówczas widzimy na licu skóry jasną rysę. Możemy się wówczas wspomagać jedynie dedykowanymi farbami do skór.

exoxe6Jak zawsze – lepsza jest prewencja niż działania ratunkowe.

Jest jeszcze jedna zasada ze świata butów, którą z powodzeniem stosuję i polecam: używajmy na zmianę kilku portfeli (np. sezonowo), a odkładany na półkę wcześniej konserwujmy kremem i dajmy mu odpocząć.

Z życzeniami trafnych wyborów i przyjemności z użytkowania portfeli,

Damian Kot
exoxe.pl

exoxe1Od siebie gorąco polecamy portfele i spinki EXOXE (doskonałe prezenty na każdą okazję – wielokrotnie potwierdzone)! Dodać warto, że w exoxe.pl poza portfelami, kupić można LEGALNIE egzotyczne skóry!

exoxe8

 Marka EXOXE powstała z pasji do skór egzotycznych. Naszym celem jest oferowanie ekskluzywnych akcesoriów, będących uzupełnieniem eleganckiego wizerunku, takich jak portfele i spinki do mankietów.Krótkie serie oraz pojedyncze egzemplarze są naszą specjalnością. Z myślą o Was sprowadzamy skóry z najlepszych garbarni, o utrwalonej renomie. Cały czas poszukujemy nowości odpowiadając na Wasze potrzeby. EXOXE to miejsce, w którym kunszt kaletników i jubilerów tworzących dla naszej marki jest ceniony przez osoby poszukujące unikatowych dodatków.
Odkryj EXOXE dla siebie!

Piszemy o najlepszych markach

Yanko Saphir Saphir Patine Yanko elco germany Hanger Project