Yanko 204 – patynowanie

Wpis gościnny zadowolonego Klienta :)

Kiedy trochę ponad rok temu przeczytałem wpis Michała Kędziory aka. MrVintage na temat patynowania butów, trochę się zdziwiłem. Po pierwsze – nie wiedziałem, że coś takiego można zrobić w zaciszu własnego domu, po drugie – nie wiedziałem, że to takie proste! Mało tego, to co Michał zrobił z tymi butami wprawiło mnie w niemały zachwyt i wiedziałem, że przyjdzie moment że i ja będę miał własnoręcznie wykończone buty. Te odcienie brązu, nieregularność wzoru, wykonanie – po prostu bajka! W końcu nadszedł czas na moją przygodę z patynowaniem obuwia.

Podstawowa różnica to inny model butów Yanko do patynowania (nie chciałem aż tylu zdobień) oraz trochę jaśniejsze noski. Kiedy przyszła paczka od Patine.pl miałem obawy, czy aby na pewno wybrałem dobry rozmiar butów. Mierzenie stopy wskazywało 3 różne rozmiary w zależności od kopyta, ale okazało się, że trafiłem w dziesiątkę. Same buty są pięknie wykonane, widać dbałość o detale, a to był mój pierwszy kontakt z tak drogim obuwiem. Drogim, ale wartym każdej złotówki :)

Do pracy zabrałem się rano w niedzielę, żeby mieć dobre światło no i czas, gdyż nie wiedziałem ile będę go potrzebował. Na początek okleiłem podeszwę taśmą malarką. Wiedziałem, że rant będzie w tym samym kolorze jak dolna część cholewki, ale nie chciałem przedobrzyć z ilością farby i kremów. Na tym etapie dobrze jest mieć nóż z ostrym czubkiem, żeby odpowiednio docisnąć taśmę w ciasnych miejscach (mój kochany Griptilian bardzo się przydał).

yanko-204-patine-05

Zacząłem od pomalowania dziurek małym, okrągłym pędzlem. To dobre narzędzie na start, bo dzięki temu widać jak dużo farby się nakłada oraz jak szybko skóra ją wchłania.

yanko-204-patine-07

Potem nałożyłem dwie warstwy farby Saphir Tinture Francaise w kolorze 04. Dzięki temu uzyskałem pewne niedoskonałości i nierówności, a to mi chodziło.

yanko-204-patine-10
Potem użyłem dołączonego do farby wacika, którym równomiernie rozprowadziłem kolejne dwie warstwy tego koloru. Malowanie tym wacikiem było dziecinnie proste – nawet mój 5-letni syn mógł mi pomóc i świetnie sobie poradził z nowym zadaniem :)

yanko-204-patine-19

Po tym etapie użyłem płaskiego pędzelka i bardzo małe ilości farby farby Saphir Tinture Francaise w kolorze 05 rozprowadziłem podłużnymi ruchami po całych butach, żeby nadać im ciemniejszej tonacji. Przyciemniłem również piętę, noski oraz część przyszwy przy sznurówkach.

yanko-204-patine-28

Z racji dużej ilości warstw farby dałem skórze odpocząć kilka godzin. Przyszedł etap na kremy koloryzujące Saphir Pommadier. Najpierw nakładałem krem w kolorze 04 na jaśniejszą część cholewki. Kolor 05 nakładałem na noski, piętę i górną część cholewki. Po każdej z warstw (tych były dwie) wycierałem krem dokładnie i polerowałem buty. Nie ustrzegłem się niestety kilku jaśniejszych miejsc przy podeszwie, ale wieczorne światło lampy mi już nie służyło. Na szczęście mogłem to poprawić następnego dnia kremem, a w rezultacie nie ma śladu po wcześniejszych błędach.

yanko-204-patine-29

Po przygotowaniu całej cholewki zająłem się podeszwą. Dwie warstwy farby Saphir Tinture Francaise w kolorze granatowym rozprowadziłem równomiernie wacikiem i dałem butom odetchnąć kolejne dwie godziny, po czym nałożyłem na nie krem. Podeszwy i tak mam zamiar podzelować, obecna aura na zewnątrz może być niebezpieczna.

yanko-204-patine-33

Końcowy efekt przeszedł moje najśmielsze oczekiwania! Kolor i faktura butów wyszła wprost idealnie, w świetle dziennym na zewnątrz buty prezentują się niesamowicie! Piękne pasują do granatowych dżinsów jak i mojego granatowego garnituru.

yanko-204-patine-46

Michał bardzo trafnie wszystko podsumował, a ja mogę tylko powtórzyć za nim. To naprawdę świetna zabawa, która pozwoli uzyskać dowolny efekt (a w sieci jest sporo przykładów na potwierdzenie tych słów) kolorystyczny. Mało tego, proces jest odwracalny, więc za 4-5 lat będę mógł to wszystko zmyć i zrobić od nowa!

Lubię doświadczać nowych rzeczy i cieszę się, że podjąłem się tak nietypowego zadania jakim jest pomalowanie butów. Gdybym miał zrobić to jeszcze raz, bez wahania zdecydowałbym się ponownie!

 

Igor

Piszemy o najlepszych markach

Yanko Saphir Saphir Patine Yanko elco germany Hanger Project