Patynowanie?

Pierwszy, wyjątkowy wpis? Pierwszy tak, ale czy wyjątkowy? Tak jak każdy kolejny :)

patine.pl
Blog w swoim zamierzeniu ma traktować o wysokiej jakości butach, skórach i akcesoriach, ale zacząć wypada od genezy, więc spróbujmy wyjaśnić czym jest w zasadzie patyna i jak to się ma do butów.

Patyna, śniedź, grynszpan szlachetny – produkt korozji atmosferycznej miedzi i jej stopów w wilgotnym powietrzu. Powierzchniowa warstwa patyny tworzy powłokę koloru od jasnozielonego do szarozielonego. Jej głównym składnikiem (przy powstawaniu w niezanieczyszczonej atmosferze) jest węglan hydroksomiedzi(II) – [Cu(OH)]2CO3. Patyna jest powłoką trwałą, jako ostatni etap procesu pasywacji. Cały proces pokrywania się powierzchni metalu nalotem patyny trwa kilkadziesiąt lat, choć pierwsze objawy mogą zacząć pojawiać się już po kilku miesiącach.
Sztuczne patynowanie można wykonać również metodami chemicznymi, np. w celach ozdobnych można to zrobić zanurzając przedmioty w roztworze siarczanu amonu na 12 godz. i potem susząc je na wolnym powietrzu. Na dużych, odkrytych powierzchniach patyna jest zjawiskiem pożądanym, traktowanym jako trwała powłoka ozdobna – np. na dachach krytych miedzianą blachą, oraz na pomnikach z brązu lub spiżu (zob. np. Statuę Wolności).

http://pl.wikipedia.org

Otóż, podobnie jest z obuwiem. Czas odbija swoje piętno na wszystkim, ale nie zawsze to zła wiadomość. Wysokiej jakości skóry są jak wino – im starsze tym lepsze. Dobrej jakości skórzane obuwie z wiekiem w naturalny sposób pięknie się patynuje. Takie buty, które po latach (zamiast trafić na śmietnik) nabierają charakteru, pozycjonują się w zupełnie innym wymiarze estetycznym kojarzącym się z historią i sztuką.

Nie bez kozery wspomniano o sztuce. Na przestrzeni lat, Mistrzowie w dziedzinie obuwnictwa z patynacji (repatynacji) obuwia specjalnymi, wysokiej jakości barwnikami uczynili prawdziwą sztukę. Powszechnie wiadomo, że do tego celu większość z nich, jeżeli nie wszyscy – stosują farby, woski i kremy francuskiej marki SAPHIR, już dostępnej również w Polsce.

Najwięcej patynowanych butów zobaczyć możemy na ulicach krajów Europy Zachodniej (Francja, Anglia, Holandia, Hiszpania, Włochy …), ale również Japończycy mają w tej dziedzinie wyjątkowo mocną reprezentację, na której czele stoi Imai Hiroki, którego prace zapierają dech.

Dlaczego nie u nas?  
W Polsce jest postęp i patyna obuwnicza szturmem zdobywa wielbicieli, ale nadal na temat patynowanych butów wiemy niewiele. Nie możemy ich na miejscu kupić, ciężko też zlecić patynowanie Mistrzowi rzemiosła według własnego projektu.

Powodów zapewne jest więcej, ale spróbujmy wypunktować najistotniejsze. Dobry i trwały efekt osiągnąć można tylko na wysokiej jakości skórach, a butów z takich skór na naszych ulicach jeszcze cały czas mało. Ponadto sama usługa kosztuje – ceny usługi zaczynają się od 40-50 Euro wzwyż. Górnej granicy nie podejmę się zamknąć, bo najlepsi w tym fachu za swoją pracę kasują naprawdę zawrotne sumy.

Można dla przykładu przytoczyć fragment wywiadu Ivana Crivellaro:

OB: What is the price range we are looking at for your bespoke/customisation services?
Ivan: Prices are 450 to 750 euro for semi-handmade shoes and 800 to 12,000 euro in various custom made entirely by hand.

Cały Wywiad z Ivanem

Kolejnym powodem są zapewne nasze szare ulice. Siedzi gdzieś w podświadomości Polaków, że mężczyzna (zazwyczaj na męskich butach robi się patynę) swoją szafkę na obuwie powinien ograniczyć do kilku raptem kolorów – najczęściej dwóch :) A patyna to przecież szaleństwo barw, niejednorodne efekty często nie mające nic wspólnego z symetrią. To przecież Hand Made w czystej postaci i pole do popisu dla wyobraźni. Właściciel najbardziej uznanej polskiej pracowni obuwniczej – Maciej Kielman zapytany o to, dlaczego właściwie brak na wystawie, a tym samym w ofercie patynowanych butów, stwierdził: nie tyle z braku śmiałości, lecz z powodu niewielkiej liczby klientów z ponadnormatywna odwagą i fantazją. I coś w tym jest! Mamy w Polsce raptem kilka pracowni szyjących miarowe obuwie na najwyższym poziomie i pewnie każdy z Mistrzów podołałby wyzwaniu, ale to są buty na zamówienie! Skoro nie zamawiamy patynowanych butów, nikt nie będzie ich robił :)

Z pracowni Ivana Crivellaro:
http://www.flickr.com//photos/39343158@N03/sets/72157625483114907/show/

Fotografie użyte we wpisie pochodzą ze strony:
http://www.scarpedibianco.com

Polskojęzyczne fora, na których znajdziemy informacje o patynowaniu:
Forum wbutach.pl
Forum.butwbutonierce.pl

Polski dystrybutor środków do patynowania:
http://multirenowacja.pl

Piszemy o najlepszych markach

Yanko Saphir Saphir Patine Yanko elco germany Hanger Project