Pierwszy, wyjątkowy wpis? Pierwszy tak, ale czy wyjątkowy? Tak jak każdy kolejny :)
patine.pl
Blog w swoim zamierzeniu ma traktować o wysokiej jakości butach, skórach i akcesoriach, ale zacząć wypada od genezy, więc spróbujmy wyjaśnić czym jest w zasadzie patyna i jak to się ma do butów.
Patyna, śniedź, grynszpan szlachetny – produkt korozji atmosferycznej miedzi i jej stopów w wilgotnym powietrzu. Powierzchniowa warstwa patyny tworzy powłokę koloru od jasnozielonego do szarozielonego. Jej głównym składnikiem (przy powstawaniu w niezanieczyszczonej atmosferze) jest węglan hydroksomiedzi(II) – [Cu(OH)]2CO3. Patyna jest powłoką trwałą, jako ostatni etap procesu pasywacji. Cały proces pokrywania się powierzchni metalu nalotem patyny trwa kilkadziesiąt lat, choć pierwsze objawy mogą zacząć pojawiać się już po kilku miesiącach.
Sztuczne patynowanie można wykonać również metodami chemicznymi, np. w celach ozdobnych można to zrobić zanurzając przedmioty w roztworze siarczanu amonu na 12 godz. i potem susząc je na wolnym powietrzu. Na dużych, odkrytych powierzchniach patyna jest zjawiskiem pożądanym, traktowanym jako trwała powłoka ozdobna – np. na dachach krytych miedzianą blachą, oraz na pomnikach z brązu lub spiżu (zob. np. Statuę Wolności).
Otóż, podobnie jest z obuwiem. Czas odbija swoje piÄ™tno na wszystkim, ale nie zawsze to zÅ‚a wiadomość. Wysokiej jakoÅ›ci skóry sÄ… jak wino – im starsze tym lepsze. Dobrej jakoÅ›ci skórzane obuwie z wiekiem w naturalny sposób piÄ™knie siÄ™ patynuje. Takie buty, które po latach (zamiast trafić na Å›mietnik) nabierajÄ… charakteru, pozycjonujÄ… siÄ™ w zupeÅ‚nie innym wymiarze estetycznym kojarzÄ…cym siÄ™ z historiÄ… i sztukÄ….
Nie bez kozery wspomniano o sztuce. Na przestrzeni lat, Mistrzowie w dziedzinie obuwnictwa z patynacji (repatynacji) obuwia specjalnymi, wysokiej jakoÅ›ci barwnikami uczynili prawdziwÄ… sztukÄ™. Powszechnie wiadomo, że do tego celu wiÄ™kszość z nich, jeżeli nie wszyscy – stosujÄ… farby, woski i kremy francuskiej marki SAPHIR, już dostÄ™pnej również w Polsce.
NajwiÄ™cej patynowanych butów zobaczyć możemy na ulicach krajów Europy Zachodniej (Francja, Anglia, Holandia, Hiszpania, WÅ‚ochy …), ale również JapoÅ„czycy majÄ… w tej dziedzinie wyjÄ…tkowo mocnÄ… reprezentacjÄ™, na której czele stoi Imai Hiroki, którego prace zapierajÄ… dech.
Dlaczego nie u nas? Â
W Polsce jest postęp i patyna obuwnicza szturmem zdobywa wielbicieli, ale nadal na temat patynowanych butów wiemy niewiele. Nie możemy ich na miejscu kupić, ciężko też zlecić patynowanie Mistrzowi rzemiosła według własnego projektu.
Powodów zapewne jest wiÄ™cej, ale spróbujmy wypunktować najistotniejsze. Dobry i trwaÅ‚y efekt osiÄ…gnąć można tylko na wysokiej jakoÅ›ci skórach, a butów z takich skór na naszych ulicach jeszcze caÅ‚y czas maÅ‚o. Ponadto sama usÅ‚uga kosztuje – ceny usÅ‚ugi zaczynajÄ… siÄ™ od 40-50 Euro wzwyż. Górnej granicy nie podejmÄ™ siÄ™ zamknąć, bo najlepsi w tym fachu za swojÄ… pracÄ™ kasujÄ… naprawdÄ™ zawrotne sumy.
Można dla przykładu przytoczyć fragment wywiadu Ivana Crivellaro:
OB: What is the price range we are looking at for your bespoke/customisation services?
Ivan: Prices are 450 to 750 euro for semi-handmade shoes and 800 to 12,000 euro in various custom made entirely by hand.
Kolejnym powodem sÄ… zapewne nasze szare ulice. Siedzi gdzieÅ› w podÅ›wiadomoÅ›ci Polaków, że mężczyzna (zazwyczaj na mÄ™skich butach robi siÄ™ patynÄ™) swojÄ… szafkÄ™ na obuwie powinien ograniczyć do kilku raptem kolorów – najczęściej dwóch :) A patyna to przecież szaleÅ„stwo barw, niejednorodne efekty czÄ™sto nie majÄ…ce nic wspólnego z symetriÄ…. To przecież Hand Made w czystej postaci i pole do popisu dla wyobraźni. WÅ‚aÅ›ciciel najbardziej uznanej polskiej pracowni obuwniczej – Maciej Kielman zapytany o to, dlaczego wÅ‚aÅ›ciwie brak na wystawie, a tym samym w ofercie patynowanych butów, stwierdziÅ‚: nie tyle z braku Å›miaÅ‚oÅ›ci, lecz z powodu niewielkiej liczby klientów z ponadnormatywna odwagÄ… i fantazjÄ…. I coÅ› w tym jest! Mamy w Polsce raptem kilka pracowni szyjÄ…cych miarowe obuwie na najwyższym poziomie i pewnie każdy z Mistrzów podoÅ‚aÅ‚by wyzwaniu, ale to sÄ… buty na zamówienie! Skoro nie zamawiamy patynowanych butów, nikt nie bÄ™dzie ich robiÅ‚ :)
Z pracowni Ivana Crivellaro:
http://www.flickr.com//photos/39343158@N03/sets/72157625483114907/show/
Fotografie użyte we wpisie pochodzą ze strony:
http://www.scarpedibianco.com
Polskojęzyczne fora, na których znajdziemy informacje o patynowaniu:
Forum wbutach.pl
Forum.butwbutonierce.pl
Polski dystrybutor środków do patynowania:
http://multirenowacja.pl