Jaki rozmiar wybrać?

Większość naszych Klientów nie ma problemu z wyborem optymalnego rozmiaru, ale bywa, że (zwłaszcza za pierwszym razem) jest to kłopotliwe. Dlatego też w patine.pl obowiązuje złoty standard, a kupujący mają prawo do bezpłatnej dostawy oraz darmowej wymiany. Taka polityka Waszego sklepu minimalizuje ryzyko i stres związany z wyborem rozmiaru obuwia. Z każdym kolejnym zamówieniem jest już o wiele prościej. W tym wpisie skupimy się jednak na pomocy Klientom, którzy rozterki jednak mają!

zloty_standard_patinepl

Indywidualne dopasowanie, subiektywne odczucia
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajomy o podobnych wymiarach stóp będzie czuł się w naszych butach komfortowo i w ciemno będzie mógł kupić dokładnie ten sam rozmiar obuwia. Jednak dopiero przymiarka konkretnej pary będzie ostateczną weryfikacją. Nawet przy tych samych wymiarach pozostaje kwestia subiektywnych odczuć, preferencji i wrażliwości. Jedni po prostu lepiej się czują w butach optymalnie dopasowanych, inni w nieco luźniejszych, jedni akceptują (a nawet lubią) rozchodzące się kwatery, inni ich nie tolerują … itd … itp.  Dlatego też wszelkie sugestie, tabele pomocnicze oraz wskazówki wymiarowe należy traktować jako narzędzia pomocnicze, a nie stuprocentowe sposoby. Najczęściej wybierane rozmiary przy określonej długości stopy oraz tabelę rozmiarową znaleźć można na STRONIE.

patine_shoes_dopasowanie

Porada ogólna
Buty marki YANKO generalnie uważane są za rozmiarowo standardowe, także jeżeli posiadasz już kilka par butów uznanych producentów (GYW) jest duże prawdopodobieństwo, że będzie na Ciebie pasował ten sam rozmiar. Jeżeli jednak wahasz się między 2 rozmiarami, częściej optymalnym wyborem będzie ten mniejszy. Statystyki wskazują, iż nasi Klienci zdecydowanie częściej wymieniają większy rozmiar na mniejszy, niż odwrotnie.

Przymiarka x3 + rozchodzenie obuwia
Zdarza się, że nowe buty leżą na naszych stopach tak dobrze, że w ogóle nie musimy zawracać sobie głowy pojęciami: dopasowanie, rozchodzenie. Zdarza się jednak również, że indywidualna anatomia stóp sprawia, iż standardowy kształt cholewki powoduje ucisk lub dyskomfort. W takich przypadkach najczęściej nie ma powodu do zmartwień. To nadal mogą być najwygodniejsze buty w kolekcji – należy je tylko stopniowo “rozchodzić”. W takich przypadkach polecamy 3-etapową przymiarkę i wyjście na zewnątrz dopiero wtedy, kiedy jesteśmy już pewni, że to jest obuwie dla nas. Mowa oczywiście o ucisku i dyskomforcie, a nie o bólu i cierpieniu. Buty kojarzące się z torturami należy bezzwłocznie zwrócić i poszukać lepiej pasującego kopyta do naszych stóp! To nie są złe buty, my też nie jesteśmy dziwni – to po prostu nie jest model dla nas. Nic straconego! Szukamy alternatywy szytej na innym kopycie. Więcej o pierwszych przymiarkach i pielęgnacji skórzanych butów na STRONIE.

patine_shoes_przymiarka

Kształt i szerokość kopyta
Kopyto to przestrzenny model ludzkiej stopy, na którym szyje się buty. To przede wszystkim od kształtu kopyta zależy ostateczny kształt buta. Węższe i dynamiczne buty robi się na węższych kopytach, zaś buty masywne szyje się na kopytach szerszych i bardziej obłych. Osoby o szerokich stopach lub z wysokim podbiciem nie zawsze będą w stanie użytkować buty produkowane na węższych kopytach, natomiast osoby o wyjątkowo szczupłych stopach nie zawsze będą czuły się komfortowo w butach produkowanych na szerszych kopytach. Dlatego też przy wyborze obuwia warto zwrócić uwagę nie tylko na tradycyjny rozmiar – zwracajmy uwagę również na szerokość kopyta. Najczęściej rozróżnia się trzy szerokości: F (wąskie), G (standard), H (szerokie). Archiwalny wpis na ten temat: BUTY YANKO – przegląd kopyt.

kopyta_yanko_patine_shoes

Łamanie butów
W trakcie użytkowania skórzanych butów w pracujących miejscach cholewki pojawiają się charakterystyczne ślady, zagniecenia, załamania, zmarszczki … To właściwa reakcja naturalnej skóry! Nie ma powodu do zmartwień. Martwić należałoby się wtedy, kiedy takich śladów byśmy nie odnotowali. Skóra pracując łamie się w naturalny sposób. Efekt można minimalizować przechowując buty na dobrych prawidłach oraz systematycznie pielęgnując skórę wysokiej jakości kosmetykami – rekomendujemy to, z czego korzystają najlepsi, czyli SAPHIR. Inny sposób łamania się prawego i lewego buta może wynikać z asymetryczności stóp – prawa i lewa stopa rzadko są identyczne (długość, tęgość), dlatego oba buty mogą reagować nieco odmiennie. Naturalnym miejscem “łamania się” buta jest środkowa, miękka, pracująca część cholewki. Zdarza się jednak również, że buty łamią się na usztywnionym nosku (miejsce przeszycia lub blisko tego miejsca). Powodów może być wiele, a diagnoza nie jest łatwą sprawą, bo w takich przypadkach analizie należałoby poddać zarówno buty, jak i stopy użytkownika. Najczęściej dzieje się tak, kiedy buty nie są optymalnie dopasowane względem stóp – rozmiar lub/i kopyto. Dla przykładu, łamanie nosków często pojawia się u osób o długich stopach, ale stosunkowo krótkich palcach stóp. Bywa również, że dopasowanie jest dobre, ale w danym momencie użytkownik działa na podnosek z nadmierną siłą (na przykład podczas klękania) i usztywnienie nie wytrzymuje naporu. Taki efekt nie jest problemem i buty można spokojnie nosić, ale warto mieć świadomość, w jakich sytuacjach to następuje. “Złamane” noski w eksploatowanych butach można zaobserwować nawet w najlepiej wykonanych parach najwyższej klasy producentów. Gwarancję dopasowania butów pod każdym względem da nam jedynie opcja szycia butów na miarę, gdzie bierze się pod uwagę każdy anatomiczny detal naszych stóp, ale półka bespoke to temat na osobną historię.

patine_shoes_lamanie_skory

Każda para jest inna
Nie należy oczekiwać, że każda para będzie leżała na naszych stopach tak samo. Przez wzgląd na różną konstrukcję obuwia inaczej na stopach będziemy czuli monki, inaczej oxfordy, a jeszcze inaczej lotniki czy trzewiki (nawet szyte na tym samym kopycie). Im więcej przeszyć na bucie, tym but sztywniejszy i bardziej stabilny. W związku z tym najbardziej elastyczne, ale i podatne na załamania skóry oraz “rozchodzenie” będą buty typu wholecut. Po przeciwnej stronie stoją buty typu oxford cap toe i brogues. Ci, którzy ze względu na wysokie podbicie nie mieszczą się w sznurowane modele szyte na dynamicznych kopytach, mogą zmieścić się  i czuć się dobrze w równie dynamicznych monkach o tej samej tęgości (kopyto YANKO 915 F). Natomiast trzewiki muszą być nieco bardziej obszerne na wysokości stawu skokowego, co nie oznacza, że są niedopasowane. Zbyt wąska cholewka w tym miejscu sprawiałaby kłopot przy zakładaniu i generowałaby dyskomfort w trakcie użytkowania, zwłaszcza podczas prowadzenia samochodu. W tym przypadku estetyka musi poszukać kompromisu z komfortem użytkowania i swobodą ruchu. Warto zwrócić również uwagę na to, iż zamsz jest bardziej elastyczny i podatny na “rozchodzenie” niż skóry licowe. Wąskie buty wykonane z zamszu w trakcie użytkowania szybciej dopasują się do nieco szerszej stopy niż te same buty wykonane ze skóry licowej.

patine_shoes_kazda_para_inna

Za pierwszym razem kup kilka par
Sposobem, z którego coraz częściej korzystają nasi Klienci, jest zakup kilku par, pozostawienie najlepiej pasujących i zwrot pozostałych. Jeżeli najbardziej odpowiednim rozmiarem wydaje nam się rozmiar UK 8 z danego modelu, można dokonać zakupu również rozmiarów sąsiadujących, czyli: UK 7,5 + UK 8 + UK 8,5. Przymierzając trzy pary, łatwiej będzie nam ocenić, który rozmiar pasuje najlepiej. Tę parę zostawiamy, a pozostałe dwie należy odesłać – po otrzymaniu paczki, sklep zwraca należność na wskazane konto.

3_pary_patine_shoes_yanko

Doświadczenia innych Klientów 
Warto słuchać bardziej doświadczonych. Oni mają już za sobą rozmiarowe rozterki i wymiany, których sami się obawiamy przy pierwszym zakupie. Klienci, którzy mają sfinalizowanych wiele obuwniczych zakupów są źródłem nieocenionej pomocy. Od dawna robimy statystyki, zbieramy opinie i sugestie od naszych Klientów. W tym miejscu postaramy się zamieszczać i aktualizować rozmiarowe porady pochodzące od najbardziej doświadczonych użytkowników.

Pan Piotr

01_patine_shoes_kolekcja_aps_1200p

Wymiary stóp
Długość: 260 mm

Obwód przedstopia: 235 mm
Obwód podbicia: 225 mm
Obwód przez piętę: 323 mm

Posiadane modele YANKO i ich rozmiary

 1. Yanko 272 Oxford, kopyto 915 (tęgość F) – rozmiar UK7
  Kolory: Cambridge Niger, Boxcalf Negro, Cambridge Cuero
 2. Yanko 435 Brogues, kopyto 915 (tęgość F) – rozmiar UK7
  Kolory: Cambridge Niger, Cambridge Cuero
 3. Yanko 306 Monks, kopyto 915 (tęgość F) – rozmiar UK7
  Kolory: Cambridge Burdeos, Suede Testa de Moro
 4. Yanko 664 Brogues, kopyto 960 (tęgość G) – rozmiar UK7
  Kolory: Cambridge Niger
 5. Yanko 525 Boots, kopyto 960 (tęgość G) – rozmiar UK 7
  Kolory: Cambridge Burdeos

Kopyto 915 jest dość wąskim kopytem. Przy moich wymiarach stóp dopasowanie (w rozmiarze 7UK) jest właściwie idealne. Mogę poruszać palcami w bucie, ale nie ma wiele wolnej przestrzeni na szerokość. Buty na tym kopycie mocno trzymają stopę w pięcie. Modele wiązane potrafią na początku obcierać, w przypadku monków nie ma tego problemu. Monki na kopycie 915 są odczuwalnie luźniejsze od butów wiązanych na tym samym kopycie.

Ze względu na mocne dopasowanie butów wiązanych w pięcie, oddawałem je do szewca do rozbicia, a w przypadku ostatniego modelu posłużyłem się środkiem Saphir Shoe-Eze, co dało oczekiwany i bardzo dobry efekt. 

Kopyto 960 jest zupełnie innym kopytem niż 915. Oferuje przede wszystkim dużo miejsca nad palcami. Z kolei nie jest bardzo obszerne w podbiciu. Jest to bardzo komfortowe kopyto, zapewniające komfortowe użytkowanie butów przez cały dzień. Optycznie dość ciężkie i z tego względu najlepiej sprawdza się jesienią i zimą. Jednak osoby o szczupłych stopach nie powinny się przejmować oferowaną przez to kopyto przestrzenią. Jeżeli but ma być noszony jesienią lub zimą, to grubsza skarpeta kompensuje luz.

Ponadto mierzyłem jeszcze dwa modele:

 1. Yanko 545 (oxford full brogues), kopyto 961 (tęgość G)
  Ten model w rozmiarze 6,5UK był za mały, ucisk od góry w koniec dużego palca. Rozmiar 7UK był dobry. Moje wrażenia są takie, że mimo większej tęgości to kopyto nie oferuje dużej przestrzeni głównie przez jego wydłużony kształt.
 2. Yanko 498 (loafer), kopyto 955 (tęgość G)
  Ten model mierzyłem tylko w rozmiarze 7UK. Problem polegał na tym, że but zupełnie nie trzymał stopy w pięcie.

Posiadane modele/kopyta butów innych marek i ich rozmiary
Wszystkie modele posiadam w rozmiarze 7UK.

 1. Loake Cannon (double monk), kopyto Capital (tęgość F)
 2. Shoepassion 544 (oxford z nakładanym noskiem), kopyto klasyczne (tęgość F/G)
 3. Herring Shoes Kendal (derby full brogues), wykonane przez Loake, kopyto 026 (tęgość F)

Porównanie rozmiarówki Yanko do rozmiarówki innych marek
Uszeregowanie kopyt od najbardziej dopasowanego:

 1. Yanko 915 F
 2. Loake/Herring Shoes 026(F)
 3. Loake Capital
 4. Shoepassion, kopyto klasyczne
 5. Yanko 960 G

Porównanie poszczególnych kopyt
Zgodnie z tym co napisałem powyżej, wszystkie buty posiadam w rozmiarze 7UK i wszystkie są wygodne. Poszczególne kopyta różnią się optycznie, jednak te różnice nie mają wpływu na dopasowanie.

Kopyto Yanko 915, a kopyta innych producentów
Kopyto Yanko 915 oferuje bardzo podobne dopasowanie do kopyta Loake Capital i Loake 026 w tęgości F. Nie należy sugerować się różnicą w wyglądzie kopyta Loake 026 oraz kopyta Yanko 915. W tym wypadku zupełnie inny wygląd kopyt nie powoduje różnicy w rozmiarówce. Kopyto klasyczne Shoepassion jest z kolei szersze w okolicy palców i posiada większy obwód w podbiciu, różnice nie są bardzo duże i właściwie można je pominąć w przypadku szczupłych stóp.

Kopyto Yanko 960, a kopyta innych producentów
Tak jak pisałem wcześniej, jest to dość luźne kopyto, najluźniejsze ze wszystkich, które posiadam. W podbiciu jest podobne do kopyta klasycznego Shoepassion, ale oferuje więcej miejsca na szerokość w okolicy palców oraz nad palcami.

Pan Michał

01_patine_shoes_kolekcja_bmo_1200

Wymiary stóp
Długość: 293 mm
Obwód przedstopia: 250 mm

Obwód podbicia: 260 mm
Obwód przez piętę: 365 mm

Posiadane modele YANKO i ich rozmiary

 1. Yanko 525 Boots, kopyto 960 (tęgość G)  – rozmiar UK10
  Kolory: Cambridge Burdeos 
 2. Yanko 272 Oxford, kopyto 915 (tęgość F)  – rozmiar UK10
  Kolory: Boxcalf Negro
 3. Yanko 743 Balmoral, kopyto 915 (tęgość F) – rozmiar UK10
  Kolory: Testa de Moro
 4. Yanko 755 Balmoral Boots, kopyto 915 (tęgość F) – rozmiar UK10
  Kolory: Cambridge Niger / Chesnut Niger

Wszystkie modele Yanko mam jak dotąd w tym samym rozmiarze niezależnie od tęgości i kopyta. Kopyto 960 jest wyraźnie obszerniejsze od kopyta 915, w związku z czym zacząłem nosić wkładkę, która niweluje nadmiar wolnego miejsca nad śródstopiem. Bez tej wkładki, przy dłuższych spacerach trzewiki trochę obcierały mnie na wysokości nasady dużego palca. Kopyto 915 jest dla mnie niemalże idealne. Praktycznie od pierwszego założenia czułem się komfortowo i nie miałem żadnych przykrych doświadczeń związanych z łamaniem butów. Jedyny, niewielki minus to to, że w butach na tym kopycie skóra zaczyna delikatnie łamać się już tuż przed przeszyciem. Przyszwy ładnie się schodzą a buty dosyć dokładnie przylegają do stopy (co jest zgodne z moimi preferencjami).

Porównanie rozmiarówki Yanko do rozmiarówki innych marek

 1. Barker – model Albert, rozmiar 10UK, kopyto 69 – bardzo obszerne kopyto, w bucie na szerokość jest dużo wolnej przestrzeni i stopa trochę “pływa”; moim zdaniem są zdecydowanie obszerniejsze od kopyta YANKO 960G, w związku z czym w przypadku Yanko szukałbym prawdopodobnie najszerszego kopyta i możliwe że musiałbym wybrać rozmiar (albo przynajmniej pół rozmiaru) większe;
 2. Berwick – model 3010 i lotniki, rozmiary 10UK, kopyt nie znam – trochę obszerniejsze od kopyta YANKO 915, ale w moim odczuciu węższe niż kopyto YANKO 960; różnice są jednak na mój gust pomijalne i można spokojnie próbować z tym samym rozmiarem w przypadku Yanko;
 3. Cheaney – model Berkeley, rozmiar 10.5UK, kopyto 205 – dość wąskie kopyto, zbliżone do kopyta YANKO 915; zamówiłem 10.5, ale wydaje mi się, że 10 byłoby optymalne; moim zdaniem w Yanko można brać ten sam rozmiar;
 4. Cheaney – model Avon, rozmiar 10UK, kopyto 12508 – kopyto zbliżone do kopyta YANKO 960 pod względem szerokości; rozmiar również tożsamy z rozmiarem Yanko, który bym sugerował;
 5. Gordon & Bros – modele Levet i Fabian, rozmiary 44 – kopyta zbliżone do kopyta YANKO 960 pod względem szerokości; rozmiar również tożsamy z rozmiarem Yanko, który bym sugerował;
 6. Herring – model Devoke, kopyto 205, rozmiar 10UK – kopyto dosyć wąskie i dobrze trzymające stopę; na początku wydawało się odrobinę ciaśniejsze od kopyta YANKO 915, ale po rozchodzeniu butów uważam je za zbliżone do siebie; polecam ten sam rozmiar w obu przypadkach;
 7. Shoepassion – model 591, rozmiar 10UK – kopyto szersze od kopyta YANKO 915, zbliżone do kopyta YANKO 960 albo minimalnie węższe; noszę taki sam rozmiar co w Yanko i taki polecałbym innym;
 8. Sebago – model Docksides, rozmiar 44.5 – buty są bardzo mocno dopasowane i dopóki się nie rozchodziły były dość niewygodne; wydaje mi się, że rozmiarówka jest zawyżona względem Yanko o 0.5-1 rozmiar.

Pan Maciej

01_patine_shoes_kolekcja_cmp_1000

Wymiary stóp
Długość: 282 mm
Obwód przedstopia: 245 mm
Obwód podbicia: 254 mm
Obwód podbicia przez piętę: 351 mm

Posiadane modele YANKO i ich rozmiary

 1. Yanko 653 Boots, kopyto 960 (tęgość G) – rozmiar UK9
  Kolory: Cambridge Cuero
 2. Yanko 448 Green Patina (MTO), kopyto 948 (tęgość G) – rozmiar UK9
  Kolory: buty ręcznie malowane na zamówienie
 3. Yanko 653 Boots (MTO), kopyto 960 (tęgość G) – rozmiar UK9
  Kolory: Shell Cordovan Oxblood  – na zamówienie
 4. Yanko 525 Boots, kopyto 960 (tęgość G) – rozmiar UK9
  Kolory: Cambridge Niger
 5. Yanko 706 Balmoral Boots (MTO), kopyto 970 (tęgość G) – rozmiar UK9
  Kolory: Boxcalf Negro / Softy Negro

Porównanie rozmiarówki Yanko do rozmiarówki innych marek

Moja przygoda z Yanko zaczęła się tak naprawdę od dość skromnej wtedy oferty raczkującego dopiero na polskim rynku sklepu patine.pl. Miałem już za sobą mniej lub bardziej nieudane epizody z markami innych, europejskich producentów butów, takich jak Septième Largeur, Emling, Markowski, Jean-Loic Orange, Meermin czy Gordon Bros. To, co przyciągnęło mnie do Yanko (i wciąż trzyma, między innymi) to naprawdę pro-klienckie nastawienie patine.pl. Jest to wręcz światowy poziom – nawet w przypadku najmniejszej skazy nie ma problemów z wymianą butów czy doradztwem. Po zakupie kilku kolejnych par należy też wspomnieć o dwóch dodatkowych zaletach: pewność co do utrzymywanego poziomu jakości oraz dobry opis rozmiarów. Nigdy nie zdarzyło mi się, abym musiał dokonywać wymiany, ani pod kątem ewentualnych skaz, ani nietrafionych rozmiarów.

Mam szeroką stopę i sporo innych marek butów jest dla mnie po prostu niedostępnych. Tylko nieliczni producenci rozróżniają jawnie szerokości kopyt na stronie. Jest to ogromny plus – trzymam się zasady, że kupuję tylko rozmiar 43 (UK 9) i jeżeli nie ma wybranego rozmiaru w szerokości G – odpuszczam. Nie próbuję półśrodków takich jak wzięcie o pół lub rozmiar większego kopyta – wiem, że wtedy gdzieś w innych rozmiarach dopasowanie buta do stopy byłoby słabe. Mam już na koncie buty Emling, które kupione nawet pół rozmiaru większe – dalej są za ciasne, by je nosić. Używany but to niestety produkt o 1/5 wartości oryginału, więc sprzedaż nie wchodzi w grę. Dlatego jeszcze raz podkreślam jak ważne jest to, by znaleźć kopyta bliskie ideału dla siebie – i się ich trzymać, a nie eksperymentować i narażać się na spore straty finansowe. Koniec końców buty niewygodne zakładamy coraz rzadziej i rzadziej.

Oczywiście różne kopyta w tęgości G w przypadku Yanko też nie są do końca sobie równe.  Yanko Boots 706 wydaje się mieć lekko przesunięty najszerszy punkt bliżej środka stopy niż np. Yanko Boots 525 lub Yanko Boots 653. To co jednak wyróżnia markę – to równa jakość użytych skór i co za tym idzie – również ich plastyczność. Buty po około 5-6 założeniach bez problemu dopasowują się do stopy. W porównaniu do twardych skór Septième Largeur lub Markowskiego, gdzie nawet po 2 latach buty nie dostosowały się do stopy, jest to kolejny punkt na koncie Yanko. Warto jednak brać pod uwagę, że im kopyto bliższe jest naszej stopy, tym mniej będzie musiała skóra się napracować, by dostosować do nas (i spadnie prawdopodobieństwo obtarć).

Dużym plusem na karcie produktu w sklepie patine.pl  jest też konkretna rekomendacja produktów do pielęgnacji danej pary – kolor kremu i pasty.

Trzewiki
Większość modeli Yanko w mojej kolekcji to trzewiki, skupię się więc na wskazówkach dotyczących butów na zimniejsze dni i obfite śniegi. Przed zakupem warto mieć ogólną wizję butów i ich przeznaczenia. Obecnie wybór opcji jest ogromny. Warto przed podjęciem decyzji o zakupie zastanowić się dobrze na jakie okazje chcemy zakładać buty – tak by nie skończyć z super fotogenicznym, budzącą zachwyt, ale do niczego nie pasującym modelem. Musimy dobrze zastanowić się nad podeszwą, elementami dodatkowymi jak np. haczyki, fason jak i kolor. Na zimę odradzam też początkującym cordovan – łatwo go zepsuć przez zamoczenie, a przywrócenie do oryginalnego stanu to mozolna praca. Buty zimowe najlepiej wybierać na podeszwie YORK, która doskonale chroni spód przed przemoczeniem, zapewnia odpowiednią przyczepność, a jednocześnie nie wygląda masywnie w butach z przeznaczeniem typowo garniturowym. Osobiście radzę też wybierać modele bez medalionu na największe śniegi – znacząco łatwiej jest je wtedy utrzymać w czystości. Warto też po zakupie potraktować je tłuszczem (nawet paroma warstwami) – jest ogromna różnica w utrzymywaniu ciepła między butami świeżo wyjętymi z pudełka, a takimi z już paroma warstwami tłuszczów i kremów. Osobiście wolę też buty z haczykami na sznurowadła, chociaż z początku niewyrobione woskowane sznurówki lubią po paru godzinach z nich”zjechać” . Efekt znika po 8-10 założeniach. Praktycznie wszystkie oferowane trzewiki spełniają się jako buty na całą zimę. Na oficjalne okazje polecam balmorale w wersji czarnej takich jak model Yanko Balmoral Boots 706.

 

Pan Łukasz

01_patine_shoes_kolekcja_lbl_1200

Wymiary stóp
Długość: 271 mm
Obwód przedstopia: 241 mm
Obwód podbicia: 250 mm
Obwód przez piętę: 338 mm

*Pomiary dokonane dwukrotnie po południu, na cienką skarpetkę garniturową, tolerancja +/- 2 mm. Różnice w pomiarach pomiędzy stopami także +/- 2 mm, a więc podaję dla obu stóp tak samo (stopy bardzo symetryczne).

Posiadane modele YANKO i ich rozmiary

 1. Yanko 558 Oxford, kopyto 962 (tęgość G) – rozmiar UK8
  Kolory: Boxcalf Negro
  Buty leżą bardzo dobrze, choć są niewygodne na wysokości noska. Zdaniem szewca, przyczyną jest podwinięcie się “czegoś” (wyściółki wewnętrznej, nie pamiętam). Kopyto jest odrobinę za długie, ale nie powoduje to dyskomfortu, wręcz przeciwnie: komfort w palcach, można nimi swobodnie pomachać. Przyszwa (idealnie się schodząca) bardzo dobrze trzyma nogę.
 2. Yanko 561 Monk, kopyto 962 (tęgość G) – rozmiar UK8
  Kolory: Cambridge Burdeos
  To samo kopyto, te same wrażenia, a nawet lepiej – nie ma dyskomfortu, bo nie ma noska, poza tym skóra jest bardziej miękka.
 3. Yanko 525 Boots, kopyto 960 (tęgość G) – rozmiar UK8
  Kolory: Cordovan Oxblood
  Jak na trzewiki na grubszą skarpetę jest bardzo dobrze, ale gdyby były to półbuty na cienką skarpetę, mogłyby być za duże. Tu problemu z noskiem nie ma.
 4. Yanko 080 Chukka, kopyto 790 (tęgość F) – rozmiar UK8
  Kolory: Boxcalf Marron
  Bardzo zgrabne, wygodne, choć przydałoby się więcej miejsca w podbiciu. Buty zawiązane ciasno sprawiają pewien dyskomfort w tym rejonie, z kolei luźne wiązanie (i śliskie sznurówki) sprawiają wrażenie, jakby buty miały spaść (wtedy też jest luźna pięta).

Porównanie rozmiarówki Yanko do rozmiarówki innych marek

Ogólnie rzecz biorąc, UK 8 Yanko jest mniejsze od Church’s (sztyblety Stockholm), Barker (chukka z linii Creative), Tricker’s Bourton, natomiast większe od Markowskiego. Markowski kopyto 191 to buciki dla dziewczynki przy Yanko – drobne i wąziutkie.

Mogę jeszcze porównać z Doucal’s (tam noszę UK 7, więc Yanko jest wyraźnie mniejsze). Powiedziałbym, że kopyto Yanko 962 jest bardzo podobne do Barkera 396 w tęgości FX i dużo smuklejsze od 026 u Herringa. Z kolei kopyto 450 u Barkera (też FX) jest dłuższe i znacznie węższe w palcach.

Zastanawiam się, czy mógłbym nosić w niektórych kopytach Yanko rozmiar UK7,5 (właśnie taki rozmiar mam od Barkera na kopycie 396 – model Lincoln) i powinno to być możliwe, w każdym razie na długość. Z drugiej strony kopyta pasują na mnie tak, że UK 8 nie sprawia nigdy wrażenia za dużych. Pewnie mam w Yanko rozmiar UK7,7 ;-)

 

Pan Marcin

 

Wymiary stóp
Długość: 274 mm
Obwód przedstopia: 240 mm
Obwód podbicia: 255 mm
Obwód podbicia przez piętę: 355 mm

Posiadane modele YANKO i ich rozmiary

 1. Yanko 272 Oxford, kopyto 915 (tęgość F) – rozmiar UK7,5
  Model na spodzie skórzanym jest idealny na długość, dopasowany do stopy i z czasem buty rozbijają się tak, że przyszwa prawie się schodzi. Ten sam model na spodzie typu YORK jest nieco ciaśniejszy i w dniu dzisiejszym wybrałbym rozmiar UK8. Jedyną wadą tego rozwiązania będzie długość buta.
 2. Yanko 306 Monks, kopyto 915 (tęgość F) – rozmiar UK7.5
  Buty leżą idealnie zarówno na podeszwie skórzanej, jak i na spodzie YORK (na podeszwie York są odrobinę mniejsze, jednak w przypadku monków jest to łatwiejsze do regulowania).
 3. Yanko 525 Boots, kopyto 960 (tęgość G) – rozmiar UK8
  Buty są nieco za duże – po włożeniu wkładki jest OK.
 4. Yanko 653 Boots, kopyto 960 (tęgość G) – rozmiar UK7,5
  Buty są dobrze dopasowane, jednak w okolicy palców jest trochę luzu.
 5. Yanko 659 Austerity Brogue, kopyto 962 (tęgość G) – rozmiar UK8
  Buty są zbyt obszerne. Nie potrafię ich obiektywnie ocenić. Zakładam, ze rozmiar UK7,5, a może UK7 byłby OK.

Porównanie rozmiarówki Yanko do rozmiarówki innych marek

 1. Yanko na kopycie 915 vs Alfred Sargent 109 – buty bardzo zblizone, jeżeli Yanko są na Yorku. Jednak AS są dłuższe, odrobinę węższe w palcach i mają mniej miejsca w podbiciu. Yanko 915 na podeszwie skórzanej są o jakieś 1/3 rozmiaru większe.
 2. Yanko na kopycie 915 vs Alfred Sargent 742 i 1966 – buty wypadają bardzo podobnie.
 3. Yanko Monks 306 na kopycie 915 vs Monki Alfred Sargent na kopycie 99 – AS są mniejsze od monków Yanko na 915 o prawie 1 rozmiar. Yanko 915 pasują na mnie w rozmiarze UK7,5,  natomiast Monki AS 99 w rozmiarze UK8 i są ciasne.
 4. Yanko na kopycie 915 vs Cheaney 11028 (np. Herring Fencote) – buty Cheaney, są odrobinę dłuższe, jednak leżą podobnie do Yanko na podeszwie skórzanej. Od Yanko na spodzie York są o około 1/2 rozmiaru większe.
 5. Yanko Boots na kopycie 960 vs Alfred Sargent 87 – buty AS w moim przypadku leżą idealnie w rozm UK7,5, gdyż są odrobinę mniejsze od Yanko. Czyli Yanko sa o jakieś 1/4 rozmiaru większe.
 6. Yanko Boots na kopycie 960vs Cheaney 12508 (Avon & Tweed) – buty Cheaney są o jakieś 1/2 rozmiaru mniejsze.
 7. Yanko Boots na kopycie 960vs Trickers – buty Trickers są o jakieś 1/2 rozmiaru mniejsze. Idealnie leżą u mnie Trickers w rozmiarze UK8.
 8. Yanko na kopycie 960 vs Meermin – kopyto Yanko 960 wypada podobnie do kopyta Rui, natomiast kopyto Yanko 915 jest odrobinę większe od kopyta Hiro.

 

Pan Michał

 

Wymiary stóp
Długość: 283 mm
Obwód przedstopia: 260 mm
Obwód podbicia: 270 mm
Obwód podbicia przez piętę: 359 mm

Posiadane modele YANKO i ich rozmiary

 1. Yanko 306 Monks, kopyto 915 (tęgość F) – rozmiar UK9
  Kolory: Testa de Moro
  Moje ulubione buty – rozmiarowo przy pierwszych dwóch wyjściach wydawały się zbyt mocno dopasowane, ale szybko doszło do uzyskania komfortu – jedyny mankament to złamały się za przeszyciem noska (być może wina wybrania 9, zamiast 8,5 – ale mam wrażenie, że byłoby zbyt ciasno na szerokość).
 2. Yanko 653 Boots,  kopyto 960 (tęgość G) – rozmiar UK8,5
  Kolory: Testa de Moro
  „Mikołajski prezent” – tak jak w 306, pierwsze wyjścia nie były najprzyjemniejsze, ale również szybko się dopasowały (w obu parach obyło się bez krwi) – cholewkę wysmarowałem dobrze dubbinem i łamie się trochę ładniej niż cholewki kolegów z forum. U mnie dopasowanie do łydki jest wzorowe, a przyszwa schodzi się proporcjonalnie – choć nie całkowicie.
 3. Yanko 642 Balmoral Boots, kopyto 960 (tęgość G) – rozmiar UK8,5
  Kolory: Cambridge Burdeos / Suede Negro
  Pierwsze Yanki :) Szybko się dopasowały. Drugi sezon mają za sobą i nawet jakbym się chciał przyczepić… to nie mogę :)

Porównanie rozmiarówki Yanko do rozmiarówki innych marek

Napiszę jakie buty posiadam z adnotacją, co do dopasowania:

 1. Barker Luton – 8,5 G – idealne
 2. Loake 758 (zamsz) – 9 F – idealne
 3. Carlos Santos 6942 Braga (monki) – 8 F – na długość ok, na szerokość cisną i walczę z nimi w celu rozchodzenia :)
 4. Wszystkie MassimoDutti – 43 (miałem/mam kilkanaście par)
 5. Herring Roborough – 9 F – na szerokość ok, na długość delikatny luz (kopyto 110)
 6. Velasca (seria Bespoke Dude’s) – zamsz – tassel loafer’s – 8,5 – na długość ok, sporo luzu się zrobiło po rozchodzeniu
 7. Lottusse – tassel loafers – 9 – na długość ok, na szerokość po rozchodzeniu ok
 8. Ralph Lauren Marlow (Crockett & Jones cordovan) – 9,5 D – na styk długość, na szerokość po rozchodzeniu idealnie
 9. Alfred Sargent Melly – 8,5 D – na długość na styk, na szerokość ciasno, przyszwa mocno nie schodzi się
 10. Gordon & Bross (Levet – derby lico, Fabian – monki zamsz) – 43 – obie pary przewymiarowane o niecałe pół numeru
 11. CrownhillShoes Wellesley – 43 (dwie pary) – bardzo dobre dopasowanie, bardzo wygodne

Pan Andrzej 

Wymiary stóp
Długość: 274 mm
Obwód przedstopia: 242 mm
Obwód podbicia: 255 mm
Obwód podbicia przez piętę: 343 mm

Posiadane modele YANKO i ich rozmiary

 1. Yanko 272 Oxford, kopyto 915 (tęgość F) – rozmiar UK8
  Kolory: Boxcalf Negro
 2. Yanko 558 Oxford, kopyto 962 (tęgość G) – rozmiar UK7,5
  Kolory: Cambridge Marron
 3. Yanko 780 Brogues, kopyto 915 (tęgość F) – rozmiar UK8
  Kolory: Cambridge Burdeos
 4. Yanko 436 Brogues, kopyto 915 (tęgość F) – rozmiar UK8
  Kolory: Cambridge Cuero
 5. Yanko 306 Monks, kopyto 915 (tęgość F) – rozmiar UK8
  Kolory: Suede Testa Moro
 6. Yanko 666 Loafers, kopyto 919 (tęgość F) – rozmiar UK7,5
  Kolory: Suede Cognac
 7. Yanko 498 Loafers, kopyto 955 (tęgość G) – rozmiar UK7,5
  Kolory: Suede Testa Moro
 8. Yanko 666 Loafers, kopyto 919 (tęgość F) – rozmiar UK7,5
  Kolory: Cambridge Burdeos
 9. Yanko 272 Oxford, kopyto 915 (tęgość F) – rozmiar UK8
  Kolory: Cambridge Cuero
 10. Yanko 653 Boots, kopyto 960 (tęgość G) – rozmiar UK7,5
  Kolory: Cambridge Burdeos
 11. Yanko 755 Boots, kopyto 915 (tęgość F) – rozmiar UK8
  Kolory: Boxcalf Marron / Suede Negro
 12. Yanko 766 Chelsea Boots, kopyto 915 (tęgość F) – rozmiar UK8
  Kolory: Cambridge Burdeos

Komentarz

Optymalnym dla mnie kopytem jest YANKO 915 F w rozmiarze UK8 oraz kopyto 962G w rozmiarze UK7,5.

Porównanie rozmiarówki Yanko do rozmiarówki innych marek

 1. Carlos Santos – tęgość F, w rozmiarze UK7,5
 2. Loake – tęgość F, w rozmiarze UK8

Pan Krzysztof

Wymiary stóp
Długość: 285-287 mm
Obwód przedstopia: 253 mm
Obwód podbicia: 274 mm
Obwód podbicia przez piętę: 340 mm

Posiadane modele YANKO i ich rozmiary

 1. Yanko 664 Brogues, kopyto 960 (tęgość G) – rozmiar UK9,5
  Kolory: Chesnut Marron, Chesnut Cuero, Blue/Suede Cognac
 2. Yanko 980 Split-Toe Derby, kopyto 915 (tęgość F) – rozmiar UK9,5
  Kolory: Yes Testa de Moro
 3. Yanko 306 Monks, kopyto 915 (tęgość F) – rozmiar UK9,5
  Kolory: Yes Testa de Moro, Green Hand Made Patina

Komentarz

Aktualnie mam w szafie około 20 par, z czego pomimo że są w niej buty kilka klas wyżej niż Yanko, to właśnie te produkty są moimi ulubionymi. Nie jest to żaden artykuł sponsorowany, ale po prostu najlepiej mi się je nosi, najbardziej mi się podobają. Jeśli mógłbym oddać wszystkie nietrafione zakupy, to miałbym kasę na około 3 pary Yanko i na pewno byłoby to najlepszym rozwiązaniem. Do tego jeszcze dochodzi obsługa, która stoi na światowym poziomie!

 

Porównanie rozmiarówki Yanko do rozmiarówki innych marek

Meermin Hiro – UK9,5
Alfres Sargent – UK10
G&B Levet  – UK9
Berwick single monk -UK9 (stary model, brak w produkcji)
Loake 1880 – UK10
Herring – UK9,5 (derby, stary model, brak w produkcji)
Edward Green Asquith – UK10
Massimo Dutti – UK9,5

 

 

Pan Kacper

Wymiary stóp
Długość: 275 mm
Obwód przedstopia: 230 mm
Obwód podbicia: 238 mm
Obwód podbicia przez piętę: 360 mm

Posiadane modele YANKO i ich rozmiary

 1. Yanko 558 Oxford, kopyto 962 (tęgość G) – rozmiar UK7,5
  Kolory: Boxcalf Negro
 2. Yanko 306 Monks, kopyto 915 (tęgość F) – rozmiar UK8
  Kolory: Cambridge Cuero
 3. Yanko 435 Brogues, kopyto 915 (tęgość F) – rozmiar UK8
  Kolory: Cambridge Burdeos

Komentarz

Fanem marki YANKO jestem od niedawna, ale odkąd przymierzyłem pierwszą parę wiedziałem, że to będzie moja marka, dlatego kolekcję systematycznie powiększam. Wszystkie pary, jakie posiadam są bardzo komfortowe. Kopyto YANKO 915 F, jakby było dla mnie stworzone. Równie wygodnie czuję się w “Jankach” szytych na szerszych kopytach w tęgości G (różnica moim zdaniem nie jest duża), ale wtedy wybieram buty o pół rozmiaru mniejsze ze względu na lepsze dopasowanie.

 

Pan Edward

Wymiary stóp
Długość: 280 mm
Obwód przedstopia: 250 mm
Obwód podbicia: 253 mm
Obwód podbicia przez piętę: 345 mm

Posiadane modele YANKO i ich rozmiary

 1. Yanko 558 Oxford, kopyto 962 (tęgość G) – rozmiar UK8
  Kolory: Boxcalf Negro
 2. Yanko 306 Monks, kopyto 915 (tęgość F) – rozmiar UK8
  Kolory: Testa de Moro
 3. Yanko 448 Brogues, kopyto 948 (tęgość G) – rozmiar UK8
  Kolory: Cambridge Burdeos
 4. Yanko 525 Boots, kopyto 960 (tęgość G) – rozmiar UK 8
  Kolory: Cambridge Cuero

Komentarz

Wszystkie modele pasują idealnie, z tym, że model Yanko 448 musiał się dłużej dopasowywać do stopy. W pierwszych dniach obcierała pięta (minęło po kilku dniach noszenia). Przyszwa schodziła się w tym modelu stopniowo – na początku miała 3-4 mm luzu, a po kilku tygodniach skóra się naciągnęła i obecnie bardzo ładnie się schodzi, a buty leżą idealnie. W wiedenkach przyszwa również z czasem się zeszła, ale od początku były bardzo komfortowe – nic nie obcierało, a dopasowanie do stopy okazało się optymalne. Yanko 306 Monks, bardzo wygodne i od początku dobrze dopasowane, zapinane na drugą dziurkę dają sporo luzu i swobody – nigdzie nie uciskają. Trzewiki należą do moich ulubionych butów jesienno-zimowych. Inne zakładam tylko po to,  by YANKO odpoczęły.

 

Pan Feliks

Wymiary stóp
Długość: 280 mm
Obwód przedstopia: 250 mm
Obwód podbicia: 290 mm
Obwód podbicia przez piętę: 350 mm

Posiadane modele YANKO i ich rozmiary

 1. Yanko 741 Longwing, kopyto 960 (tęgość G) – rozmiar UK9
  Kolory: Cambridge Burdeos
 2. Yanko 778 Derby Brogues, kopyto 962 (tęgość G) – rozmiar UK9
  Kolory: Cambridge Niger
 3. Yanko 558 Oxford, kopyto 962 (tęgość G) – rozmiar UK9,5
  Kolory: Boxcalf Negro
 4. Yanko 525 Boots, kopyto 960 (tęgość G) – rozmiar UK9,5
  Kolory: Cambridge Burdeos

Komentarz

Wysokie podbicie sprawia, że mam problem z obuwiem klasycznym praktycznie wszystkich marek. Po wielu przygodach stwierdziłem, że najlepszą opcją są dla mnie YANKO (mimo dynamicznych kopyt). Ze względu na parametry muszę jednak stawiać na derby lub na nieco większy rozmiar niż standard. W butach typu derby najlepiej leży na mnie rozmiar UK9, w butach z zamkniętą przyszwą stawiam na UK9,5 i akceptuję jej małe rozwarcie, które z czasem się trochę zmniejsza.  Trzewiki z premedytacją biorę większe, mimo iż UK9 leżą dobrze – lubię zimą mieć na sobie grube i ciepłe skarpety, które robią jednak różnicę :) W innych markach bywa bardzo różnie. W Loake Boston postawiłem na UK10, Bexley UK9,5, C&J UK9,5. Uważam jednak, że ze względu niezbyt standardowe wymiary mój przypadek nie będzie specjalnie reprezentatywny.

 

Pan Karol

Wymiary stóp
Długość: 270 mm
Obwód przedstopia: 235 mm
Obwód podbicia: 240 mm
Obwód przez piętę: 325 mm

Posiadane modele YANKO i ich rozmiary

 1. Yanko 435 Brogues, kopyto 915 (tęgość F) – rozmiar UK7,5
  Kolory: Cambridge Burdeos
 2. Yanko 778 Derby Brogues, kopyto 962 (tęgość G) – rozmiar UK7,5
  Kolory: Cambridge Cuero
 3. Yanko 558 Oxford, kopyto 962 (tęgość G) – rozmiar UK7,5
  Kolory: Boxcalf Negro
 4. Yanko 306 Monks, kopyto 915 (tęgość F) – rozmiar UK7,5
  Kolory: Boxcalf Negro, Testa de Moro

Komentarz

Rozmiar UK7,5 w YANKO to mój rozmiar chyba na każdym kopycie i tyle :) Najlepiej dopasowane na kopycie F. Wcześniej za ideał pod względem dopasowania uznawałem moje C&J  na kopycie 348, ale przyznać muszę, że YANKO na kopycie 915 F są jeszcze wygodniejsze. 

 

Pan Denis

Wymiary stóp
Długość: 287 mm
Obwód przedstopia: 252 mm

Obwód podbicia: 259 mm
Obwód przez piętę: 360 mm

Posiadane modele YANKO i ich rozmiary

 1. Yanko 525 Boots, kopyto 960 (tęgość G)  – rozmiar UK9,5
  Kolory: Cambridge Cuero
 2. Yanko 433 Oxford, kopyto 915 (tęgość F)  – rozmiar UK9,5
  Kolory: Boxcalf Negro
 3. Yanko 743 Balmoral, kopyto 915 (tęgość F) – rozmiar UK9,5
  Kolory: Burdeos/Navy
 4. Yanko 755 Balmoral Boots, kopyto 915 (tęgość F) – rozmiar UK9,5
  Kolory: Cambridge Niger / Chesnut Niger

Komentarz

Na HUSH WARSAW zmierzyłem chyba z 12 różnych par i za najlepiej dopasowane uznałem rozmiar YANKO UK9,5 (przynajmniej na kopytach, które mnie interesują). Carminy na kopycie Rain pasują na mnie w tym samym rozmiarze, Meermin Hiro również, choć dopasowanie nie jest tak komfortowe. Najlepiej czuję się w butach szytych na kopycie YANKO 915 F. Yanko na szerszych kopytach 960/961 rozmiarowo są wyraźnie trochę większe od konkurencyjnych Meermin Hiro i jeżeli ktoś woli buty bardziej dopasowane do stopy, wtedy YANKO na kopytach 960/961 polecam brać o pół rozmiaru mniejsze niż w konkurencyjnych markach. 

 

Pan Adrian

Wymiary stóp
Długość: 290 mm
Obwód przedstopia: 250 mm

Obwód podbicia: 263 mm
Obwód przez piętę: 363 mm

Posiadane modele YANKO i ich rozmiary

 1. Yanko 525 Boots, kopyto 960 (tęgość G)  – rozmiar UK10
  Kolory: Cambridge Cuero
 2. Yanko 545 Brogues, kopyto 961 (tęgość G)  – rozmiar UK10
  Kolory: Cambridge Cuero
 3. Yanko 743 Balmoral, kopyto 915 (tęgość F) – rozmiar UK10
  Kolory: Marron/Negro

Komentarz

Wszystkie trzy modele pod każdym względem oceniam bardzo dobrze, ale mój ideał to model Yanko 545 Brogues na kopycie 961. Leżą najlepiej, podobają się najbardziej i chodzę w nich najczęściej. 

 

Pan Zenon

Wymiary stóp
Długość: 261mm
Obwód przedstopia: 237 mm
Obwód podbicia: 227 mm
Obwód przez piętę: 322 mm

Posiadane modele YANKO i ich rozmiary

 1. Yanko 435 Brogues, kopyto 915 (tęgość F) – rozmiar UK7
  Kolory: Cambridge Cuero
 2. Yanko 306 Monks, kopyto 915 (tęgość F) – rozmiar UK7
  Kolory: Suede Testa Moro
 3. Yanko 525 Boots, kopyto 960 (tęgość G) – rozmiar UK 7
  Kolory: Cambridge Cuero

Komentarz

Yanko na kopytach w tęgości F dobrze dopasowane, trzewiki wyraźnie luźniejsze, ale tego oczekiwałem w zimnym okresie. W większości innych marek, jakie posiadam dobrze pasują rozmiary o 0,5 numeru większe niż w YANKO. Wyjątkiem są buty Meermin na kopycie Hiro i Vass F, gdzie lepiej na mnie leżą te same rozmiary, które noszę w YANKO. 

 

#PatineLover
PatineLover to stały Klient sklepu PATINE, który na przestrzeni lat, dzięki swojej otwartości i życzliwości, zdołał nawiązać ze sklepem głębszą relację przyczyniając się do naszego rozwoju. To właśnie od tej grupy Klientów najczęściej pochodzą zawarte w tym wpisie porady i zdjęcia, to właśnie ta grupa Klientów najczęściej dzieli się z nami spostrzeżeniami i wskazówkami, to właśnie ta grupa Klientów daje nam feedback, tak dla nas istotny i pożądany. W tym miejscu pragniemy Wam podziękować, licząc jednocześnie na to, że armia miłośników sklepu PATINE będzie rosła w siłę! Z chęcią i przyjemnością odwzajemniamy uczucia :)

Ankieta
Zachęcamy do umieszczania swoich spostrzeżeń i sugestii rozmiarowych w komentarzach lub nadsyłania ich wraz fotografiami za pośrednictwem maila. Najbardziej wartościowe materiały i fotografie będziemy publikować w powyższym wpisie, aktualizując bazę informacji.

Na zakończenie galeria złożona z wybranych zdjęć udostępnionych przez #PatineLovers

Zapraszamy serdecznie!
PATINE.SHOES

Piszemy o najlepszych markach

Yanko Saphir Saphir Patine Yanko elco germany Hanger Project