Przymiarka i Pielęgnacja

Przymiarka

Jak to robić pierwszy raz?

Zadbaj o to, by nie pozostawić na skórze i spodach śladów użytkowania.

Po pierwsze:

Mierz buty na miękkim podłożu (dywan) i unikaj zginania cholewki. Oceń czy buty na długość i szerokość są dobre, ale nie zginaj ich. To bardzo ważne, gdyż buty, KTÓRE NIE NOSZĄ ŚLADÓW UŻYTKOWANIA można bezproblemowo wymienić lub zwrócić.

Po drugie:

Jeżeli jesteś już pewny, że but na długość i szerokość pasuje, zrób kilka swobodnych kroków i oceń czy buty dobrze trzymają się stopy. Pozostań na miękkim podłożu (dywan).

Etap dopasowania obuwia do stopy.

Jeżeli jesteś już pewien, że to Twoje buty, możesz zejść z dywanu, ale nie wychodź jeszcze z domu. Twoje stopy i nowe buty muszą się "polubić". Oczywiście zdarza się, że buty od razu pasują idealnie, ale bywa również tak, iż indywidualne anatomiczne preferencje stóp sprawią, że zarówno skóra cholewki, jak i korek wypełniający spód będą musiały się dopasować. Zanim osiągniesz optymalny komfort użytkowania może minąć trochę czasu, ale unikniesz pęcherzy robiąc to etapami.

Dłuższy kontakt

Po przymiarkach i upewnieniu się, co do rozmiaru, załóż buty na 1h. Kolejnym razem na 2h, a następnie na 3h... dzięki temu będziesz miał szansę stopniowo i bezboleśnie dopasować buty do swoich stóp.
Po tym stopniowym procesie, będziesz mógł nosić swoje ulubione buty 24/7.

Problemy?

Jeżeli pomimo powyższych wskazówek odczuwasz dyskomfort - udaj się z butami do zakładu szewskiego, w którym fachowiec za pomocą chemii i odpowiednich maszyn dopasuje Ci buty. Ewentualnie możesz użyć środka pozwalającego dopasować obuwie samodzielnie - Saphir Shoe-Eze.

Uwaga na:

Wilgoć. Skóra jej nie znosi najlepiej. Pamiętaj, żeby nie zakładać nowych butów na deszczową pogodę. Nowych butów nigdy nie zakładaj na deszcz. Zwłaszcza tych na skórzanych spodach. Unikaj przemoczenia i przepocenia skórzanych butów. Jeżeli do tego dojdzie, pamiętaj by suszyć je z daleka od źródła ciepła, a po wysuszeniu odżywić przesuszoną skórę dobrym kremem.

Jaką podeszwę wybrać?

Podeszwa skórzana.

Jest wyjątkowo efektowna i bardziej formalna, ale już po dniu użytkowania przestanie być taka ładna. Podeszwy tego typu są bardzo komfortowe w użytkowaniu, zapewniają lepszą cyrkulację powietrza, ale w wilgotnych warunkach bywają wyjątkowo niebezpieczne (poślizg). Ponadto mokre skórzane krupony podeszwowe zużywają się zdecydowanie szybciej niż suche. Jeszcze bardziej unikaj wilgoci w takich butach. Skóry garbowane roślinnie z czasem stają się bardziej odporne, dlatego na początku trzeba wystrzegać się wilgoci szczególnie. W sezonie jesienno-zimowym skórzane spody i szwy można dodatkowo zabezpieczyć minimalną ilością tłuszczu do skór (Dubbin). Skórzane spody można oczywiście podzelować lub zabezpieczyć metalowymi żabkami, albo zabezpieczać stosując kalosze (overshoes). W obuwiu szytym metodą Goodyear Welted spody po zużyciu można wymienić. Kiedy czujesz, że skórzana podeszwa jest bardzo miękka i ugina się pod naciskiem kciuka, to prawdopodobnie moment, w którym należy ją wymienić lub przynajmniej zacząć o tym myśleć.

Podeszwa gumowa.

Są to spody, które nie zapewniają właściwości oddychających, ale są całkowicie wodoodporne i trwalsze od skórzanych, a także bezpieczniejsze w wilgotnych warunkach. W obuwiu szytym metodą Goodyear Welted zużyte można wymienić.

Zakładanie i ściąganie butów.

Jak to robić poprawnie? Zakładając buty zawsze poluzuj najpierw sznurowadła i użyj łyżki do butów. Zdejmując buty koniecznie poluzuj sznurowadła i absolutnie nie zsuwaj jednego buta przy pomocy drugiego buta. To uchroni Cię przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Rotacja obuwiem.

Nie należy użytkować tej samej pary obuwia przez 2 dni z rzędu. Po dniu użytkowania daj butom i skórze odpocząć, zakładając inną parę kolejnego dnia.

Przechowywanie.

Nieużywane buty przechowuj zawsze w suchym pomieszczeniu z dala od źródeł ciepła. Trzymaj je na dobrych, drewnianych prawidłach.

Jak dbać o buty?

Używaj dobrych środków pielęgnujących. Podstawowy zestaw to Cleaner + krem + pasta woskowa. Gruntowne czyszczenie wystarczy przeprowadzić tylko 2-3 razy do roku, a odżywczy krem i pastę należy stosować w zależności od potrzeb, sezonu i obserwacji (do 2 razy w miesiącu wystarczy). Unikaj nadmiaru środków. Dobre są bardzo wydajne i aplikuje się je w minimalnych ilościach. Krem nakładamy tylko na pracujące miejsca cholewki, natomiast pastę woskową na noski i pięty. Przy dobrych skórach nie musimy stosować żadnych środków do szybkiego połysku - dają szybki efekt, ale są szkodliwe dla skóry. WAŻNE: Przed właściwym zastosowaniem każdego środka do skór należy przeprowadzić próbę na niewidocznym skrawku, sprawdzając działanie produktu na kolor i strukturę skóry. Jeżeli efekt jest właściwy, można przystąpić do dalszych czynności.

Zagięcia na skórze.

Skóra jest pięknym i naturalnym materiałem. W pracujących miejscach cholewki tworzą się zagięcia i jest to absolutnie normalne, nie da się wyeliminować tego procesu. Trzeba to po prostu polubić! Efekt można minimalizować stosując prawidła i kremy natłuszczające.

Zamsz.

O zamszowe obuwie dbamy trochę inaczej. Podstawą pielęgnacji zamszu jest cleaner + szczoteczka do zamszu + renowator + protector.

Jeśli zastosujesz nasze wskazówki =>

... sprawisz, że Twoje buty przetrwają dziesięciolecia i staną się pamiątką rodzinną przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

a więcej informacji na temat pielęgnacji obuwia znajdziesz na stronach:
pastadobutow.pl
blog.multirenowacja.pl